تدوین و تصحیح مجموعه مقالات شیخ‌الاسلامی بهبهانی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۱ مجموعه مقالات شیخ‌الاسلامی بهبهانی در قالب چند مجموعه توسط مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی تصحیح، تدوین و منتشر می‌شود. سیدعلی آل داوود، نویسنده و محقق گفت: تدوین مجموعه مقالات شیخ‌الاسلامی بهبهانی پروژه‌ای است که در مرکز دایره‌المعارف انجام خواهد شد و حدود ۶ تا ۷ جلد خواهد داشت. آماده‌سازی و […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۱

sheykholeslamibehbahaniمجموعه مقالات شیخ‌الاسلامی بهبهانی در قالب چند مجموعه توسط مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی تصحیح، تدوین و منتشر می‌شود.

سیدعلی آل داوود، نویسنده و محقق گفت: تدوین مجموعه مقالات شیخ‌الاسلامی بهبهانی پروژه‌ای است که در مرکز دایره‌المعارف انجام خواهد شد و حدود ۶ تا ۷ جلد خواهد داشت. آماده‌سازی و تدوین جلد اول این مجموعه به عهده من گذاشته شده که «خلیج فارس و خوزستان» نام دارد.

وی افزود:‌ شیخ‌الاسلام بهبهانی یکی از شخصیت‌های بهبهان است که قبل از انقلاب از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰ چندین دوره نماینده مجلس بوده و راجع به منطقه خلیج فارس تحقیقات و پژوهش‌های عمیقی داشته است. بخشی از مطالب تحقیقاتی او در این باره در مجلات و نشریاتی مانند کانون وکلا و مهر منتشر شده است.

این محقق گفت: بعد از این که فرزند شیخ‌الاسلام بهبهانی کتابخانه وی را به مرکز دایره‌المعارف اسلامی اهدا کرد، زنده‌یاد ایرج افشار چنین نظری داشت که من و کاوه بیات تصحیح و ویرایش تالیفات و گردآوری‌های شیخ‌الاسلامی را به عهده بگیریم. به همین ترتیب، تدوین جلد دوم و سوم کار را به عهده گرفته است. یعنی کار آقای بیات تدوین مقالات مربوط به خوزستان، بهبهان و کهکیلویه و بویر احمد از عصر مشروطه تا اواخر عهد رضاخان است.

آل داوود گفت: برنامه فعلی این است که ۳ جلد از این مجموعه به زودی منتشر شود. البته باید امکانات موجود را در نظر داشت. در حال حاضر لوح فشرده مطالب ۳ جلد این مجموعه طی ۱۰ روز آینده آماده ارسال به چاپخانه خواهد بود.