تشکیل انجمن فرهنگ و ادبیات فارسی در دانشگاه استانبول

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ انجمن دانشجویی «فرهنگ و هنر و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول» جهت ترویج و تقویت زبان فارسی در استانبول تشکیل شد. انجمن دانشجویی «فرهنگ و هنر و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول» متشکل از دانشجویان دانشگاه استانبول و با حضور عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول، علی گوزل‌یوز، رئیس […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

tashkil-anjoman-zaban-estanbolانجمن دانشجویی «فرهنگ و هنر و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول» جهت ترویج و تقویت زبان فارسی در استانبول تشکیل شد.

انجمن دانشجویی «فرهنگ و هنر و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول» متشکل از دانشجویان دانشگاه استانبول و با حضور عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول، علی گوزل‌یوز، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول، محمت آتالای، استاد دانشگاه استانبول، حسن‌زاده، استاد دانشگاه استانبول و جمعی از اساتید و دانشجویان، گشایش یافت.

در ابتدای آیین افتتاحیه انجمن زبان فارسی که در سالن کنفرانس آورا آسیا دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول برگزار شد، عبدالرضا راشد، طی سخنانی گفت: تشکیل چنین انجمنی موجب ترویج و تقویت زبان فارسی می‌شود که امید است در آینده‌ای نزدیک، شاهد افزایش تعداد اعضای این انجمن باشیم.

پس از آن، علی گوزل‌یوز مطالبی پیرامون جایگاه و تاریخچه زبان و ادب فارسی در آناطولی، بیان و در ادامه، حسن‌زاده، ضمن قرائت غزلی از ابتهاج، زبان شعر را زبان بین‌المللی معرفی کرد.

بنابر اعلام این خبر، قرائت اشعاری از شعرای کشورمان از جمله حافظ شیرازی، ملا محمد بلخی، اخوان ثالث، قیصر امین‌پور و سیمین بهبهانی توسط دانشجویان و اجرای قطعاتی از اشعار مولانا توسط دو تن از دانشجویانی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه استانبول از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که با استقبال حضار مواجه شد.