در دیدار سفیر تاجیکستان با رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مطرح شد

تشکیل میز تخصصی مفاخر و کمیته‌های علمی ایران و تاجیکستان در آینده نزدیک

نظام‌الدین زاهدی سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری تاجیکستان در ایران در دیدار با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بر گسترش روابط دو کشور در حوزه پاسداشت مفاخر ادبی و فرهنگی تأکید کرد. در ابتدای این دیدار رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن خوشامدگویی به سفیر تاجیکستان و هیأت همراه گفت: […]

نظام‌الدین زاهدی سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری تاجیکستان در ایران در دیدار با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بر گسترش روابط دو کشور در حوزه پاسداشت مفاخر ادبی و فرهنگی تأکید کرد.
در ابتدای این دیدار رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن خوشامدگویی به سفیر تاجیکستان و هیأت همراه گفت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از دیرباز اهتمام ویژه‌ای برای گرامیداشت مفاخر تاجیکی داشته است. در بدو ورود به عمارت انجمن نیز مجسمه کمال خجندی شاعر برجسته تاجیکی زینت بخش این ساختمان و برای بازدیدکنندگان یادآور اهمیت چهره‌های فرهنگی و ادبی تاجیکستان در ایران است.
شالویی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: منافع فرهنگی ایران و تاجیکستان گسترده و در حوزه‌های مختلف مشترک است. ما شاعران و ادیبانی مانند مولانا، فردوسی و … را داریم که در تاجیکستان و سایر کشورهای فارسی زبان محل توجه و احترام اند. البته در آینده نزدیک نیز برنامه مهم و پرمحتوایی در سطح ملی و بین المللی برای بزرگداشت حکیم نظامی شاعر بزرگ پارسی قرن ششم برگزار خواهیم کرد؛ شاعری که منظومه های او برای همه فارسی پژوهان مهم و قابل توجه است.
رئیس ستاد پاسداشت حکیم نظامی یادآور شد: شعر نظامی بیشتر از شخصیت او نمود دارد؛ از اینرو باید برنامه های مشترکی به کوشش انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همکاری نهادهای فرهنگی و ادبی تاجیکستان برگزار شود تا این شاعر بزرگ پارسی به تمام فارسی زبانان و غیر فارسی زبانان به بهترین وجه ممکن معرفی گردد.
شالویی افزود: امیدواریم با همکاری مجموعه مدیران و کارشناسان دوطرف در آینده نزدیک، ضمن راه اندازی میز تخصصی و کمیته های علمی ایران و تاجیکستان، همکاری های ما در تکریم از مفاخرفرهنگی، ادبی و هنری دو کشور و انتشار آثار مکتوب آن ها با جدیت و اهتمام بیشتر پیگیری و اجرائی گردد.
سفیر تاجیکستان در ایران نیز در این جلسه با ابراز قدردانی از همکاری و مساعدت ویژه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تجلیل از شخصیت های فرهنگی و ادبی تاجیکستان گفت: چهره های برجسته ماوراء النهر به خصوص از قرن ۱۶ میلادی تا قرن ۱۹ در تاجیکستان و بسیاری از شخصیت های مهم در عصر صفوی در ایران محل توجه اند که باید برای تجلیل از آنها برنامه ریزی کرد.
او اضافه کرد: برخی از چهره های ادبی و فرهنگی و ادبی وتاجیکی همچنان نیاز به معرفی بیشتر دارند.
وی در همین ارتباط اضافه کرد: سیدا نسفی از شاعران شهیر، احمد دانش از روشنفکران برجسته، ابوالقاسم لاهوتی غزل سرای مشهور، شمس الدین شاهین و کمال خجندی و.. از جمله چهره های مهم عرصه فرهنگ و ادب تاجیکستان اند که باید در ایران بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند.
زاهدی افزود: در حال حاضر بسیاری از شخصیت های ادبی ایران در تاجیکستان مطرح اند و اشعار و آثار آنها به وفور منتشر و تجدید چاپ می شود؛ با این وصف هنوز بخش عمده ای از این شخصیت باید در تاجیکستان مطرح و به جامعه علمی و فرهنگی کشور معرفی گردد.
سفیر تاجیکستان در ایران تصریح کرد: ضروری است که در اسرع وقت میز تخصصی و کمیته مشترک علمی میان ایران و تاجیکستان تشکیل شود تا فعالیت مشترک و مستمر و برنامه های راهبردیِ فرهنگی دو کشور به خصوص در حوزه پاسداشت مفاخر فرهنگی و ادبی به منصه ظهور برسد.
در پایان این دیدار معاونان علمی و پژوهشی و اجرائی انجمن نیز نقطه نظرات کارشناسی خود را در زمینه اجرای هرچه بهتر فعالیت های میز تخصصی ایران و تاجیکستان ارائه کردند.