تقدیر از دکترحسن بلخاری به عنوان پژوهشگر برجسته پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران

چهارشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۸ به مناسبت هفته پژوهش و فن آوری، بیست و هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با حضور محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، رسول جعفریان رئیس کتابخانه مرکزی، معاونین و مدیران کل این دانشگاه، عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمع زیادی از استادان، دانشجویان و پژوهشگران، دوشنبه […]

چهارشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۸

IMG 0273

به مناسبت هفته پژوهش و فن آوری، بیست و هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با حضور محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، رسول جعفریان رئیس کتابخانه مرکزی، معاونین و مدیران کل این دانشگاه، عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمع زیادی از استادان، دانشجویان و پژوهشگران، دوشنبه ۲۵ آذرماه ۹۸ در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این جشنواره از دکتر حسن بلخاری قهی، استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به عنوان پژوهشگر برجسته همراه با پژوهشگران پیش کسوت و برجسته تقدیر به عمل آمد.

IMG 0215

محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران طی سخنانی دراین مراسم گفت: جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران یکی از مهم‌ترین رویدادهای این دانشگاه است و خوشحالم که امروز درقالب این همایش باشکوه از بزرگان عرصه پژوهش مهم‌ترین دانشگاه پایتخت قدردانی خواهد شد.
اوادامه داد:تلاش ما در دانشگاه تهران براین است تا با استفاده از توان پژوهشی این دانشگاه به حل مسائل کشور بپردازیم تا ازاین طریق ضمن کاهش مشکلات و آسیب‌ها، هرچه زودتر به توسعه پایدار دست پیدا کنیم.
رئیس دانشگاه تهران درادامه با اشاره به مشکل آلودگی هوای تهران گفت:درحال حاضر آلودگی هوای پایتخت یکی از مهم‌ترین مشکلات و مصائب ماست، حال سوال این است که چرا این مشکل هنوز به درستی حل نشده است وصرفا با تعطیلی مدارس و ادارات در پی رفع این معضل هستند، درحالی که این تعطیلی‌ها خود هزینه‌های بالایی دارد و البته کمکی به حل این مساله نکرده است، به نظر می‌رسد نکته مهم درعدم حل این مشکل بزرگ نبود مدیریت صحیح و البته استفاده نکردن صحیح از نتایج پژوهش‌های کاربردی دراین زمینه است.
اوافزود: ما سالهاست که در قالب دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران نتایج پژوهشی و تحقیقاتی خودرا دراختیار نهادهای مختلف قرار می‌دهیم اما متاسفانه هنوز مشکلات زیست‌محیطی پابرجاست.
نیلی احمد آبادی تاکید کرد: این درست است که تکنولوژی دردنیا حرف آخر را می‌زند اما پیش از آن قانون‌گذاری و مدیریت اجتماعی اولویت دارد، بنابراین باید در تبدیل علوم و دانش‌ها به فناوری‌ها، اقدامات اولیه مدیریتی به درستی انجام شود تا درنهایت از تکنولوژی‌ها به صورت صحیح بهره‌برداری گردد.
اوادامه داد: درحال حاضر درعرصه ملی و بین‌المللی شاهد این هستیم که مشکلات و مسائل ما پیچیده‌تر از گذشته شده اند؛ البته بسیاری از مسائل ملی در داخل به مدد فعالیت‌های پژوهشی دانشگاهی مانند دانشگاه تهران حل می‌شوند اما وقتی این مسائل حالت چند وجهی پیدا می‌کنند، پژوهش‌های ماهم باید جنبه میان رشته‌ای پیدا کنند.
اواضافه کرد: دراین راستا دانشگاه تهران تلاش کرده است تا درطول سال‌های اخیر ضمن حضور و ارتقای جایگاه خود درعرصه بین‌المللی در قالب ارتباط با نهادهای علمی جهانی و با گسترش فعالیت‌های پژوهشی میان رشته‌ای ومیان دانشگاهی، نقش پررنگ تری را درحل مسائل کشور داشته باشد.
رئیس دانشگاه تهران دربخش دیگری از سخنان خود گفت:امروز سیاست اصلی ما این است که فرهنگ فعالیت‌های بین رشته‌ای و دانشگاهی را توسعه دهیم تا از رهگذر این اقدام به راهکار‌های جامع در حل مسائل کشور دست پیدا کنیم.
اودرپایان تاکید کرد:این تفکر البته در تاریخ دانشگاه تهران هم ریشه دارد ولی ضروری است تا در آئین نامه‌ها و قوانین دانشگاه هم به‌زودی انعکاس پیدا کند.

IMG 0022

نماد آموزش عالی کشور
محمد رحیمیان معاون پژوهشی دانشگاه تهران، دیگر سخنران این جشنواره بود. اوگفت: دانشگاه تهران به واسطه حضور اندیشمندان و فرهیختگانی نام آور و پیشینه‌ای پر افتخار، از شهرت و منزلتی ویژه و خاص برخوردار است و از این روست که به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور مزین شده است. این مرکز در گذر زمان شاهد به ثمر نشستن تلاش پژوهشگران ممتازی است که هر یک، برگی زرین به دفتر پر افتخار دانشگاه افزوده‌اند.
اوادامه داد: از این رو، هر سال در دانشگاه تهران مقارن با هفته ملی پژوهش و فن آوری، با برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن عرضه و نمایش این توفیقات، از پدید آورندگان آثار پژوهشی قدردانی و تقدیر می‌شود. اکنون که بیست و هشتمین جشنواره پژوهش و فناری دانشگاه با پیشینه‌ای بیش از ربع قرن برگزار می‌شود، افزون بر تجارب ارزشمند جشنواره گذشته با سیاست‌ها و خط مشی‌های جدید و با تاکید بر ارزش‌های کیفی پژوهش‌های منتخبین همراه بوده است.
رحیمیان افزود: جشنواره سال جاری شامل انتخاب و معرفی پژوهشگران پیشکسوت نمونه، برجسته، جوان نمونه، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های نمونه، کتابخانه و آزمایشگاه نمونه، کارشناس پژوهشگر نمونه، کارشناس پژوهشی اجرایی نمونه و برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی است.
اوادامه داد: بی‌تردید تلاش برای کسب مرجعیت علمی و موقعیت برتر در عرصه علم و فن آوری، مرکز ثقل تصمیم‌سازی و سیاستگذاری‌های دانشگاه است، که در این راستا محوریت ارتقای کیفیت پژوهش‌ها و صیانت از مالکیت فکری و حفظ حقوق پژوهشگران، اقدامی الزامی و اجتناب‌ناپذیر است. لذا انتظار می‌رود در این جشنواره، در کنار توسعه تلاش‌های علمی و مدیریتی معطوف به هدف والای فوق، به ارتقای تام و منزلت علمی و اخلاقی این دانشگاه در عرصه‌های ملی و بین‌المللی توجه ویژه شود.

IMG 0249

دانشگاه تهران؛ دانشگاه مادر
درادامه این مراسم فتح الله مجتبایی استاد ممتاز و بازنشسته دانشگاه تهران طی سخنانی کوتاهی گفت:به سهم خودم از مدیریت و معاونان و دست‌اندرکاران دانشگاه تهران به دلیل برگزاری این مراسم باشکوه تقدیر و تشکر می‌کنم وامیدوارم این اقدام شایسته در تقدیر از استادان پیشکسوت و پژوهشگران برجسته این دانشگاه به‌عنوان یک سنت حسنه دراین دانشگاه و سایر دانشگاه‌های کشور ادامه داشته باشد.
اوافزود: برنامه‌هایی از این دست مایه دلگرمی استادان بزرگی است که بخش عمده‌ای از عمر خودرا درمهم‌ترین دانشگاه ایران سپری کرده‌اند و این اقدام باعث می‌شود تا آنان احساس نکنند که به فراموشی سپرده شده‌اند.
استاد برجسته تاریخ ادیان و فلسفه شرق و هند دربخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد:امروز دانشجویان دانشگاه تهران خیلی بیشتر و بهتر از زمان‌های دیگر درعلوم مختلف تبحر پیدا کرده و اطلاعات وسیعی دارند و به برکت این دانشگاه، بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما، به‌عنوان استاد درسایر دانشگاه‌های کشور خدمت می‌کنند و به بسیاری از نهادهای آموزش عالی رفت و آمد دارند، بنابر با قاطعیت می‌توان گفت امروز دانشگاه تهران به‌عنوان دانشگاه «مادر» دراکثر سیستم‌های آموزش عالی کشور حضور دارد.

IMG 0094

به استادان جوان میدان دهید
دربخش دیگری از این جشنواره هم، ژاله آموزگار استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران سخنرانی کرد. او درابتدای سخنان خود گفت:بیش از نیم قرن از عمر من دردانشگاه تهران سپری شد ودر طول این سال های طولانی همواره تلاش کردم تا بااشتیاق به دانشجویان درس بگویم و به آنها شادی و نشاط دهم.
اوافزود: من به نسلی تعلق دارم که هدفدار بود و اگر همت و پشتکار نداشت، درهای علم به روی آنها باز نمی شد. درهمین راستا بود که من بدون هیچگونه وابستگی پس از کسب رتبه های ممتاز درتمام طول تحصیل و پس گذراندن دوره های تکمیلی در دانشگاه های اروپا و بدون تعلق خاطر به جهان غرب به ایران آمدم تا داشته های خودرا به دانشجویان ایرانی تقدیم کنم.
اوادامه داد: به استادی دانشگاه تهران افتخار می کنم و دردانشگاه حتی با مقام استادی، بیشتر رشد کردم؛ دانشجویان من استادان من هستند و نکات ، پرسش ها و تذکرات آنها همواره در یافتن پاسخ ها مرا یاری می کرد؛ من هیچ وقت از گفتن نمیدانم واهمه نداشتم و اگر برای سوال دانشجویان پاسخی فی البداهه در ذهن نداشتم، روزهای بعد با تحقیق دوباره پاسخ آنها را ارائه می کردم.
آموزگار دربخش دیگری از سخنان خود گفت: بیشتر نوشته های من برای دانشجویان است و اصرار برچاپ مقالات خودم در مجلات علمی و پژوهشی نداشته و ندارم تا فرصت ارتقای دانشگاهی برای دیگر همکاران، بیشتر فراهم شود. درعوض بیشتر مقالات خود را در مجلات وجراید پرخواننده کشور منتشر کردم که در نتیجه افراد بیشتری این نوشته ها را مطالعه کرده اند.
اوادامه داد: افرادی مثل من به صورت ناگهانی استاد نشده اند، بنده مراتب علمی و دانشگاهی را به صورت پله پله طی کرده ام، از این روست که لذت موفقیت های علمی را هم به صورت آرام آرام چشیده ام و البته با کوچک کردن بزرگان پیش از خود، ارتقا نگرفته ام.
استاد پیشکسوت فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران تاکید کرد: ماباید راه را برای جوانان باز بگذاریم و من افتخار می کنم که دانشجویان فاضل و لایقی جانشین امثال من خواهند شد.
اودرپایان سخنان خود گفت:استادی شغل اداری نیست که پس از بازنشستگی مورد فراموشی قرار بگیرد، پژوهش و تحقیق نباید هیچوقت تعطیل شود، ماباید تاجایی که می توانیم زمینه را برای استادان جوان فراهم کنیم و درعین حال که جای خود را به آنها می دهیم، همیشه در کنار آنها باقی بمانیم.

گفتنی است در بیست و هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ضمن تقدیر از استادان و پژوهشگران جوان این دانشگاه، در بخش پیشکسوتان نمونه، فتح الله مجتبایی، ژاله آموزگار، دره میرحیدر، جمشید ممتاز، عبدالکریم کاشی، منوچهر طبیبیان، ناصر توحیدی و رضا زمان مورد تقدیر قرار گرفتند.
همچنین در بخش پژوهشگران برجسته این دانشگاه نیز از حسن بلخاری، هدایت‌الله قورچیان، سیدکاظم علوی پناه، محمد حسین کیان مهر، عبدالحسین شیروی خوزانی، مجید صنایع پسند، رحمت ستوده قره باغ، کرامت الله رضائی تیره شبانکاره، محمد مهدی دهقان و آمنه رضایوف تقدیر به عمل آمد.

IMG 0040

IMG 0205

IMG 0281