دکتر محمود شالویی رئیس جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی عنوان کرد:

فعالیت‌های انجمن در عرصه بین المللی توسعه پیدا می‌کند

مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور کلیه همکاران این مجموعه فرهنگی کشور در تالار شهید مطهری(ره) انجمن برگزار شد. دکتر محمود شالویی رئیس جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این مراسم طی سخنانی گفت: صدق، صداقت و راست گفتاری و راست کرداری یکی از نکات […]

مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور کلیه همکاران این مجموعه فرهنگی کشور در تالار شهید مطهری(ره) انجمن برگزار شد.

دکتر محمود شالویی رئیس جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این مراسم طی سخنانی گفت: صدق، صداقت و راست گفتاری و راست کرداری یکی از نکات مهم در اندیشه عرفانی و مکتب اجتماعی ما ایرانیان است که بازتاب آن در شعر و ادب فارسی به خصوص در اشعار مولانا جلال الدین به خوبی آشکار و هویداست.

او درادامه با قرائت چند مصرع از ابیات مثنوی مولوی افزود: همانطور که مولانا تأکید بر صدق و صداقت دارد در قرآن کریم نیز بر این نکته تأکید فراوان شده است که آدمی با صدق وارد کار شود و با صدق از آن کار خارج گردد. بنابراین از خداوند متعال استمداد می کنیم که همه ما را از اهالی صدق و صداقت قرار دهد.

دکتر شالویی گفت: براساس آنچه که جناب مولوی در برخی از حکایات مثنوی مطرح می کند آنچه از نظرِ او اهمیّت دارد مقاصدِ والای عرفانی و اخلاقی از جمله صداقت و راست کرداری است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: حضور طولانی یک مدیر فرهنگی در مجموعه های علمی و فرهنگی کمک می کند که انسجام تشکیلات و فعالیت های آن مجموعه به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. از همین رو دکتر بلخاری هم با سابقه بیش از نیم دهه مدیریت در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منشأ خدمات فراوانی بوده اند که امیدوارم در دور جدید مدیریت این مجموعه، این خدمات با عضویت ایشان در ترکیب هیات مدیره جدید قدرت و توان بیشتری ادامه پیدا کند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه سخنان خود با اشاره به توجه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجمن افزود: ایشان در حکمی که برای اینجانب صادر نموده اند وظایف جدید و خطیری را بر عهده این مجموعه نهاده اند.

وی در ادامه تأکید کرد: با توجه به توصیه اکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیگیری احداث بزرگراه حکمت از سهرورد در استان زنجان تا آرامگاه جناب بوعلی در همدان و نیز فعال سازی بنیادهای فرهنگی مرتبط نظیر بنیاد فرهنگی آذربایجان با جدیت تمام از سوی انجمن پیگیری خواهد شد.

رئیس جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان سخنان خود با ابراز قدردانی از زحمات دکتر بلخاری اضافه کرد: پیش از جلسه امروز، در نشست شورای معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دیروز با حضور وزیر محترم و مجموعه معاونین وزارتخانه برگزار شده بود، از خدمات دکتر حسن بلخاری رئیس سابق انجمن تقدیر به عمل آمد و در آن جلسه جناب وزیر حکم عضویت ایشان در هیأت مدیره انجمن را به ایشان اهدا نمودند.

در آغاز این مراسم دکتر کاوه خورابه معاون پژوهشی انجمن طی سخنان گفت: انجمن با پیشینه درخشانی که دارد، همواره دغدغه فرهنگ، آثار و مفاخر را داشته و دارد و وقتی کلماتی چون فرهنگ و مفاخر را بر زبان می آوریم با کلان مفاهیمی روبرو هستیم که به عبارتی همه هستی ما در گرو صاحبان اصلی این کلمات است.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دکتر محمود شالویی ریاست جدید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از جمله مدیرانی اند که سابقه طولانی حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند و مدارج مختلف را در این وزارتخانه با موفقیت طی کرده اند. البته حضور ایشان در فعالیت های هنری و انسی که با «هنر» دارند توفیقات ایشان را چند برابر کرده است.

دکتر خورابه در پایان سخنان خود گفت: دکتر شالویی اهل ادب و معرفت و شعر اند و مولوی و مثنوی در دل و جان ایشان لانه کرده است و امیدواریم که جان و جهان ما و همکاران انجمن نیز با عنایت به سلوک ومنش ایشان، با شعر، ادب و حکمت ایرانی و اسلامی درهم تنیده شود.

دکتر حسن بلخاری رئیس سابق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز دراین مراسم طی سخنانی گفت: تلاش بنده در طول نیم دهه فعالیت در انجمن بر آن بوده است که کوتاهی در پیشبرد اهداف عالی این مجموعه نداشته باشم؛ گرچه حق دوستان و همکاران ما بیش از این بوده است اما تلاش کردم اقدامات و فعالیت های این نهاد مهم فرهنگی کشور همواره به لحاظ کمی و کیفی در بالاترین سطح ممکن باشد.

او ادامه داد: از سال ۱۳۹۶ تا کنون به همت مجموعه همکاران انجمن ۱۳۱ مراسم ملی مانند پاسداشت مولانا، حافظ، سعدی و … برگزار شده است، همچنین ۷۸ مراسم بزرگداشت چهره های علمی و فرهنگی و ۱۲۴ مراسم نیز با مشارکت سایر نهادها در سطح کشوری برگزار گردیده است.

استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: در طول پنج سال اخیر ۵۹ کتاب(که برخی از آن ها برای اولین بار منتشر شده اند)، ۵ زندگی نامه و چند ده عنوان دوماهنامه مفاخر ماندگار و فصلنامه های تخصصی «حکمت نامه » و «نامه انجمن» به همت انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر و به جامعه علمی کشور عرضه شده است.

بلخاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به همت معاونت اجرائی انجمن، فعالیت های عمرانی و ترمیمی عمارت امیربهادر با جدیت دنبال شد و روند مرمت و مقاوم سازی این بنای تاریخی که از جمله آثار ملی ایران است به بهترین وجه ممکن انجام گردید.

رئیس سابق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: تلاش کردیم تصویری که از انجمن در ذهن ایرانیان و جهانیان نقش می بندد متناسب با شأن آثار و مفاخر فرهنگی ایران باشد که با کمک خداوند متعال این روند به بهترین وجه ممکن محقق گردید.

او در پایان اظهار کرد: جناب دکتر شالویی علاوه بر آنکه شخصیتی دانشمند و فاضل اند، دارای آرامش روحی و درونی قابل توجهی اند که این آرامش و سکون تأثیر چشمگیری در انتقال این متانت به مجموعه همکاران انجمن خواهد داشت.

درپایان این مراسم لوح سپاس و تقدیر و هدایایی نفیس از سوی ریاست جدید و مجموعه همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به دکتر حسن بلخاری اهدا گردید.