ثبت «جامع‌التواریخ» در فهرست حافظه جهانی یونسکو

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۶ «جامع التواریخ» نوشته رشیدالدین فضل‌الله همدانی در فهرست حافظه جهانی ثبت شد. مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرد: نسخه‌ی کتاب «جامع‌التواریخ» قرار گرفته در کاخ جهانی گلستان و نوشته رشیدالدین فضل‌الله همدانی (وزیر دوره ایلخانی) در فهرست حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید. او این‌ کتاب […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۶

sabt jame altavarikh yonesko«جامع التواریخ» نوشته رشیدالدین فضل‌الله همدانی در فهرست حافظه جهانی ثبت شد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرد: نسخه‌ی کتاب «جامع‌التواریخ» قرار گرفته در کاخ جهانی گلستان و نوشته رشیدالدین فضل‌الله همدانی (وزیر دوره ایلخانی) در فهرست حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید.

او این‌ کتاب را یکی از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه تاریخ ایران و جهان دانست و افزود: نسخه‌های متعددی از آن در کتابخانه‌های مختلف دنیا نگهداری می‌شود، اما یکی از نسخه‌های آن نیز در کتابخانه کاخ گلستان موجود است، که این نسخه به عنوان یکی از نسخه‌های نفیس و دارای ارزش‌های فرهنگی و هنری در فهرست حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید.

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران ادامه داد: پرونده مربوط به این اثر دو سال پیش به یونسکو تحویل داده شد و پس از بررسی‌های فنی، واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه جهانی یونسکو شناخته شد.

وی «جامع‌التواریخ» را دهمین اثر ایرانی دانست که در این فهرست به‌ ثبت رسیده و توضیح داد: تاکنون کتاب‌هایی مانند مسالک‌الممالک، خمسه نظامی، شاهنامه بایسنقری که در کتابخانه‌ها و مجموعه‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نگهداری می‌شود، در فهرست حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.