ثبت ملی کاخ جهان‌نما و خانه سعید نفیسی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۴ کاخ جهان نمای اصفهان و خانه استاد سعید نفیسی در تهران به همراه ۳۹ اثر تاریخی دیگر در فهرست میراث ملی ایران ثبت شدند. فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی به خبرنگار مهر گفت: کاخ جهان نما که در انتهای خیابان چهار باغ بوده و به تازگی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۴

kakh-jahan-nama-khane-saeid-nafisi-sabt-meli

کاخ جهان نمای اصفهان و خانه استاد سعید نفیسی در تهران به همراه ۳۹ اثر تاریخی دیگر در فهرست میراث ملی ایران ثبت شدند.

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی به خبرنگار مهر گفت: کاخ جهان نما که در انتهای خیابان چهار باغ بوده و به تازگی بقایای باقی مانده از آن کشف شده است به دلیل داشتن هویت مستقل، دارا بودن شرایط ویژه به عنوان اثر مهمی که از دوران صفویه باقی مانده و در دوران قاجار از بین رفته در فهرست میراث ملی قرار گرفت.

نظری افزود: همچنین در حفاری‌های باستان شناسی علاوه‌بر آثار پایه‌های کاخ، آثار کهن تر و دیواری از آل بویه نیز کشف شده که این نکته نیز بسیار حائز اهمیت بود. به همین دلیل پرونده این کاخ تهیه و در جلسه روز دهم تیر ماه به عنوان یک اثر ملی ثبت شد.

وی ادامه داد: در این جلسه غیر از کاخ جهان‌نما در استان اصفهان، ساختمان شهرداری اصفهان و بناهای ارزشمند دیگری از دوران صفوی و قاجاری نیز به ثبت رسید. همچنین در همین روز ۳۹ اثر دیگر شامل محوطه‌ها، بناها و تپه‌های باستانی استان‌های چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی، استان مرکزی و تهران ثبت شد. نظری گفت: از میان پرونده‌های ثبتی استان تهران، پرونده خانه استاد سعید نفیسی با حضور پسرش در فهرست میراث ملی قرار گرفت. چرا که استاد نفیسی یکی از چهره‌های ملی هستند و خانه ایشان قابلیت ثبت در این فهرست را داشت.