ثبت چهار اثر از ایران در کمیته منطقه ای حافظه جهانی یونسکو

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ در ششمین اجلاس کمیته حافظه جهانی- منطقه آسیا پاسیفیک یونسکو که از ۱۳ الی ۱۵ مه ۲۰۱۴ در شهر گوانجوی چین برگزار شد ۴ اثر پیشنهادی ایران مورد تآیید قرار گرفت و گواهی ثبت منطقه ای دریافت کرد. این آثار عبارتند از : ۱.    مجموعه اسناد کربلا: شامل […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

unesco

در ششمین اجلاس کمیته حافظه جهانی- منطقه آسیا پاسیفیک یونسکو که از ۱۳ الی ۱۵ مه ۲۰۱۴ در شهر گوانجوی چین برگزار شد ۴ اثر پیشنهادی ایران مورد تآیید قرار گرفت و گواهی ثبت منطقه ای دریافت کرد.

این آثار عبارتند از :
۱.    مجموعه اسناد کربلا: شامل ۱۰ هزار برگ سند و تصویر تاریخی مرتبط با تاریخ کربلا طی قرون ۱۳-۱۵ هجری قمری است که در قالب گزارشها و مدارک رسمی دولتهای قاجار(ایران)، عثمانی(ترکیه) و عهد حکومتهای پادشاهی و جمهوری عراق، است.
۲.    فیلم جان مرجان: فیلم مستند مربوط به حیات وحش و چرخه های حیاتی دریای عمان و خلیج فارس با محوریت تپه های مرجانی و گونه های گیاهی و جانوری این منطقه (خاورمیانه) است.
۳.    وندیداد: نسخه خطی متعلق به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران. این نسخه قدیمی ترین نسخه خطی تاریخدار وندیداد در جهان است . این نسخه خطی در سال ۹۹۶ یزدگردی در یزد کتابت شده است. نسخه مذکور به لحاظ مطالعات زبانشناسی و خط شناسی دارای اهمیت است.
۴.    مسالک و ممالک: نسخه خطی متعلق به موزه ملی ایران. این کتاب جغرافیایی اثر جغرافی دان ایرانی استخری است. نسخه ثبت شده با ۲۰ نقشه در سال ۷۲۶ هجری قمری کتابت شده است. این اثر از نسخ نفیس مسالک و ممالک در جهان به شمار می رود.
همچنین در این نشست برای انتخاب اعضای دبیرخانه رأی گیری شد و خانم دکتر فهیم نیا به عنوان نایب رییس انتخاب شدند. ایشان دانشیار دانشگاه تهران و رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران هستند. این اولین بار است که در طی بیش از یک دهه فعالیت کمیته مذکور نماینده ای از ایران در دبیرخانه حضور دارد. مدت این مسئولیت برای یک دوره چهارساله است.