دکتر حسن بلخاری درمراسم گرامیداشت ایام عزای حسینی(ع) عنوان کرد:

جمع حزن و حماسه در عاشورا زیبایی آفرید

مراسم گرامیداشت ایام عزای امام حسین(ع) چهارشنبه ۶ شهریورماه با حضور ریاست، معاونین و همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار شهید مطهری(ره) انجمن برگزار شد. دکترحسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخرفرهنگی طی سخنانی دراین مراسم گفت: خدمت همه کارمندان و همکاران محترم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ومخاطبین عزیزی که از صفحه […]

مراسم گرامیداشت ایام عزای امام حسین(ع) چهارشنبه ۶ شهریورماه با حضور ریاست، معاونین و همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار شهید مطهری(ره) انجمن برگزار شد.
دکترحسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخرفرهنگی طی سخنانی دراین مراسم گفت: خدمت همه کارمندان و همکاران محترم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ومخاطبین عزیزی که از صفحه اینستاگرام انجمن همراه ماهستند، فرارسید ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. امسال به دلیل شرایط خاصی که در آن به سر می‌بریم مراسم سنتی سال‌های گذشته را درانجمن نداریم و به صورت بسیار محدود با حضور جمع همکاران در تالار شهید مطهری انجمن گردهم آمده‌ایم تا یاد و خاطره آن امام همام و یاران گرانقدرش را گرامی بداریم.
او ادامه داد: اخیراً بنده مقاله‌ای را با عنوان «حقیقت عشق» در روزنامه وزین ایران منتشر کرده‌ام؛ البته عنوان این مقاله را از رساله فی حقیقه العشق شیخ اشراق اخذ کرده ام؛ جناب شیخ اشراق در آن رساله از سه برادر سخن می‌گوید: یکی حسن یا همان زیبایی، یکی حزن یا اندوه و غم و دیگری «عشق» این سه برادر به تعبیر جناب شیخ اشراق بر مملکت وجود آدم فرود می‌آیند و این به آن معناست که هیچ موجودی از موجودات عالم استعداد و قابلیت پذیرش این سه را با هم ندارد لذا اجتماع حسن، حزن و عشق ترکیبش مربوط به مملکت وجود انسان است که علاقه مندان می‌توانند مشروح این مسئله را در آن مقاله دنبال کنند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی افزود: بنده درآن مقاله درحقیقت داستان «حُسن» را به جمله «ما رایت الا جمیلا» ارتباط داده‌ام که بیان مشهور جناب زینب کبری(س) در صحرای کربلاست.چون موجز ترین، گویاترین و مهمترین پیام قیام عاشورا در همین جمله زیبای حضرت زینب(س) خلاصه شده است بعید است درطول تاریخ کسی متوجه شده باشد که معنای واقعی این جمله چه بوده است اینکه «من جز زیبایی در آنجا ندیدم»…من در آن مقاله نسبتی ایجاد کردم میان برادر «مهتر» یا بزرگتر که حسن و زیبایی است با جمله حضرت زینب(س).

بلخاری ادامه داد: بعد مسئله حزن است که به هیچ وجه نمی‌توان آن را از کربلا جدا کرد.چون جریان‌هایی که در کربلا ایجاد شد، حزن را بر دل و جان هر انسانی در هر کجای عالم وارد می‌کند و اگر صادقانه با این حادثه و ماجرا مواجه شویم این حزن در قلب ما شکل می‌گیردو سپس مسئله عشق است، این عظمتی که ما در صحرای کربلا می‌بینیم جز عشق نمی‌تواند چیز دیگری باشد.
استاددانشگاه تهران افزود: اما این نکته را هم باید اضافه کنم مسئله حماسه نیز بسیار مهم است.یعنی باید بین حزن و حماسه یک نسبت متعادلی وجود داشته باشد و گرنه قطعاً حقیقت کربلا قربانی خواهد شد.یعنی اگر حزن ما غلبه کند بر توجه به مسئله حماسه، ما صرفا ملتی عزادار خواهیم بود، البته اشک می‌تواند موجب رقت قلب شود اما امام حسین(ع) شهید نشدند که ما فقط برای آن حضرت گریه کنیم یا اینکه صرفاً عزاداری نماییم.
بلخاری ادامه داد: حقیقتا باید توجه داشت که وجه و رکن دیگر قیام ‌عاشورا، مسئله حماسه و سلحشوری و دلاوری و رشادت و جنگاوری است.مسئله احیای عزت انسان و عظمت انسان است.به همین دلیل اگر واقعاً کسی صادقانه و خالصانه بخواهد با این ماجرا روبرو شود، در جان یک حس رشادت و سلحشوری و قهرمانی و فخر و افتخار ایجاد خواهد شد که یک نمونه آن تعابیری است که گاندی در نهضت امام حسین بیان می‌کند.
رئیس انجمن آثار و مفاخرفرهنگی اضافه کرد: من در آن مقاله عرض کردم که ما باید بین حزن و حماسه حتماً یک نسبت کاملاً متعادل و هماهنگی را ایجاد کنیم تا حزن چنان جان ما را نگیرد که ما زبون شویم.چون می‌دانید که گریه زیاد انسان را ضعیف و زبون می‌کند و در این مسئله تردیدی نیست و از آن طرف حماسه چنان غلبه پیدا نکند که حزن کنار برود.چون حزن درهرحال موجب رقت دل و قلب است و جمع حزن و حماسه است که سبب ظهور عشق و زیبایی خواهد شد. این چهار رکن را اگر ما مورد توجه قرار دهیم قطعاً کربلا و حقیقت عالی آن را درک خواهیم کرد.
بلخاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از این رو که در هر عصر و دوره‌ای ظلم وظالم هستند و باید در مقابل ظالم ایستادگی کرد، کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا مصداق خواهد داشت، زیرا مظلومیت را می‌توان به دو شکل دید آن که بر سر او می‌زنند و هیچ نمی‌گوید و آنکه روحیه سلحشوری دارد و بر علیه ظلم می‌شورد و با ظالم قتال می‌کند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درپایان سخنان خود گفت: انشاءلله بتوانیم از این ایام هم در راستای رقت قلب و هم در ظهور مسئله رشادت و شهامت و ظلم ستیزی حداکثر استفاده را ببریم.
درپایان این برنامه نیز زیارت پرفیض عاشورا برای حاضران قرائت شد.

دانلود مقاله دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنوان «فی حقیقه العشق(در رثای حُسن و حُزن و حماسه)»

لینک مقاله دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنوان «فی حقیقه العشق(در رثای حُسن و حُزن و حماسه)» در روزنامه ایران