حضور انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در همایش مختومقلی فراغی در گرگان

تاریخ ایجاد : پنج شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ آیین دویست و هفتاد و نهمین سالگرد تولد مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن، روز پنج شنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ در گرگان، در تالار فخرالدین اسعد گرگانی با حضور دکتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شاهمرادف، معاون فرهنگی ترکمنستان، احمد قربانف، سفیر ترکمنستان […]

تاریخ ایجاد :

پنج شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱

makhtoomgholiآیین دویست و هفتاد و نهمین سالگرد تولد مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن، روز پنج شنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ در گرگان، در تالار فخرالدین اسعد گرگانی با حضور دکتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شاهمرادف، معاون فرهنگی ترکمنستان، احمد قربانف، سفیر ترکمنستان در ایران، معاون پارلمانی ترکمنستان به همراه هیئتی مرکب از ۴۲ نفر از اندیشمندان و فعالان فرهنگی جمهوری ترکمنستان، مهندس قناعت، استاندار گلستان، آیت الله شاهرودی، نماینده مجلس خبرگان، آقای میرمحمدی، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان گلستان، آقای منتظری، مدیر کل ارشاد گلستان، دکتر محمد جواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، معاونین انجمن به همراه جمعی از روحانیون شیعه و سنی و مردم استان گلستان در محل آرامگاه مختومقلی فراغی در آق توقای در مراوه تپه با شکوه برگزار شد.

در این همایش دکتر حسینی، شاهمرادف و آیت الله شاهرودی پیرامون شخصیت این شاعر ترکمن به ایراد سخنرانی پرداختند. سرود ویژه مختومقلی و نیز موسیقی سنتی نیز توسط ترکمن های استان گلستان نواخته شد و سرودی نیز ویژه مختومقلی اجرا گردید. همچنین از تندیس «مختومقلی فراغی» شاعر و عارف نامی ایرانی ترکمن با حضور سید محمد حسینی، رونمایی به عمل آمد و نیز تندیس دیگری از مختومقلی فراغی در شهرستان گنبدکاووس رونمایی شد.

مجتمع فرهنگی – خدماتی نیز در کنار مزار مختومقلی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد. نمایشگاه  کتابی ویژه آثار منتشره درباره مختومقلی و کتابهای این شاعر ترکمن برپا گردید و در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفت. دیدار از برج قابوس (بلندترین برج آجری جهان) در شهرستان گنبدکاووس و جرجان قدیم از دیگر برنامه های این همایش می باشد.

مختومقلی فراغی، شاعر ایرانی ترکمن، متولد سال ۱۱۱۲ هـ . ش و از شخصیت‌های برجسته قوم ترکمن است که در سن پنجاه‌وهفت‌سالگی در روستای آق توقای شهرستان مراوه تپه درگذشت و از این شاعر و عارف نامی، شعرهای بسیاری به زبان ترکمنی برجای مانده است.

گزارش تصویری از مراسم مختومقلی