حضور معاون اجرائی انجمن در مراسم یادبود مرحوم دکتر مظاهر مصفا

وحیدرضا قربانی، معاون اجرائی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نمایندگی از انجمن در مراسم یادبود مرحوم دکتر مظاهر مصفا شرکت کرد. در این مراسم که دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۸ با حضور جمع زیادی از اهالی فرهنگ و هنر در هتل لاله تهران برگزار شد، تعدادی از استادان دانشگاه و شاگردان آن مرحوم درباره مقام […]

hozor moaven ejraei anjoman marasem yadbod dr mazaher mosafa
وحیدرضا قربانی، معاون اجرائی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نمایندگی از انجمن در مراسم یادبود مرحوم دکتر مظاهر مصفا شرکت کرد.

در این مراسم که دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۸ با حضور جمع زیادی از اهالی فرهنگ و هنر در هتل لاله تهران برگزار شد، تعدادی از استادان دانشگاه و شاگردان آن مرحوم درباره مقام علمی و فرهنگی این استاد درگذشته سخنرانی کردند.
مظاهر مصفا در سال ۱۳۱۱ در اراک به دنیا آمد. او دوران تحصیلات اولیه خود را در مدرسه حکیم نظامی قم سپری کرد و مقطع متوسطه را در دارالفنون گذراند و سپس در دانشسرای عالی به تحصیل در رشته ادبیات مشغول شد. او تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکترای از دانشگاه تهران ادامه داد. «تحول در قصیده ایران » عنوان پایان نامه این استاد فقید بود که با تایید استاد بدیع‌الزمان فروزانفر به نگارش درآمد.
این استاد صاحب نام در جوانی با امیربانو کریمی (استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران) و دختر استاد امیری فیروزکوهی (شاعر معروف معاصر)، ازدواج کرد و از او صاحب فرزندانی شد که عبارتند از: علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی)، کیمیا مصفا، گلزار مصفا و امیراسماعیل مصفا استادیار فیزیک دانشگاه صنعتی شریف.
از سوابق علمی و اجرایی مظاهر مصفا می‌توان به ریاست پردیس فارابی دانشگاه تهران (پردیس قم) و دبیری دبیرستان‌های تهران، ریاست انتشارات و مدیریت مجله آموزش و پرورش، دانشیاری دانشگاه شیراز و ریاست دبیرخانهٔ مرکزی دانشگاه شیراز اشاره کرد.
ده فریاد، سی سخن، پاسداران سخن، توفان خشم، سپیدنامه، سی‌پاره و… همچنین تصحیحات وی بر دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی، نزاری قُهستانی، سنایی، سعدی، نظیری نیشابوری و جوامع‌الحکایات عوفی از جمله مجموعه شعرهایی است که از او به چاپ رسیده اند.
همچنین تصحیح «دیوان سنایی»، «کلیات سعدی»، «دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی»، «مجمع‌الفصحاء از رضاقلی‌خانی هدایت»، «دیوان نزاری قهستانی» و «جوامع‌الحکایات عوفی» نیز از جمله آثار پژوهشی این استاد فقید است.