درگذشت استاد جمشید مشایخی

شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون پس از یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت. جمشید مشایخی یکی از قدیمی‌ترین و ماندگارترین چهره‌های عرصه بازیگری ایران ؛ متولد ۶ آذرماه ۱۳۱۳ در تهران بود که از سال ۱۳۳۶ با نمایش «وظیفه پزشک» فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد و با […]

شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۸

dargozasht jamshid mashayekhi

جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون پس از یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت.

جمشید مشایخی یکی از قدیمی‌ترین و ماندگارترین چهره‌های عرصه بازیگری ایران ؛ متولد ۶ آذرماه ۱۳۱۳ در تهران بود که از سال ۱۳۳۶ با نمایش «وظیفه پزشک» فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد و با فیلم کوتاه «جلد مار» در سال ۱۳۴۲ مقابل دوربین رفت و دو سال بعد با فیلم «خشت و آینه» به صورت جدی وارد عرصه سینما شد. این هنرمند پیشکوست تا به امروز ایفاگر نقش‌های ماندگاری بوده است که از جمله می‌توان به فیلم‌های «گاو»، «قیصر»، «شازده احتجاب»، «سوته‌دلان»، «خانه عنکبوت»، «کمال‌الملک»، «گل‌های داودی»، «آوار»، «پدر بزرگ»، «طلسم»، «سرب»، «روز واقعه»، «خانه روی آب»، «یک بوس کوچولو»، «جرم» و «سیزده۵۹» و مجموعه‌های «هزار دستان»، «داستان های‌مولوی»، «سلطان صاحبقران»، «امام علی(ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند» و «ستایش» اشاره کرد. گفتنی است این هنرمند فقید، ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ بعد از تحمل یک دوره بیماری سرطان چشم از جهان فرو بست.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، درگذشت این هنرمند و پیشکسوت عرصه سینما را به خانواده و بازماندگان آن مرحوم و جامعه هنری ایران تسلیت عرض می‌نماید.