درگذشت استاد حسن احمدی گیوی

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ این پژوهشگر و استاد پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی صبح روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ درگذشت. مراسم تشییع پیکر این استاد برجسته روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه از مقابل مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا برگزار خواهد شد. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت استاد بزرگ زبان و ادب فارسی، دکتر حسن احمدی […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱

ahmadigiviاین پژوهشگر و استاد پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی صبح روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ درگذشت. مراسم تشییع پیکر این استاد برجسته روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه از مقابل مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا برگزار خواهد شد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت استاد بزرگ زبان و ادب فارسی، دکتر حسن احمدی گیوی را به خانواده محترم ایشان و جامعه علمی و فرهنگی کشور تسلیت عرض می نماید.

برگی از زندگی حسن احمدی گیوی

حسن احمدی گیوی­ فرزند شریف در اول بهمن ماه ۱۳۰۶ هـ. ش در گیوی خلخال متولد شد. تحصیلاتش را در مکتب­خانه آغاز نمود، در هفت­سالگی همزمان با تحصیل، معلمی چند تن از همکلاسی­هایش را به عهده داشت. وی بعد از مکتب­خانه، موفق شد دوره ابتدایی را در مدرسه ناصری خلخال بخواند. احمدی گیوی از ۱۳۲۴هـ .ش چند سالی را به تدریس در مدارس زادگاهش گذراند و در نهایت به دلیل مخالفت با رژیم ستم شاهی به روستای رزج آباد تبعید شد. وی در رشته ادبیات از دانشگاه تبریز لیسانس گرفت، در ۱۳۳۹هـ .ش به تهران آمد و تحصیلاتش را تا مقطع فوق لیسانس در رشته فلسفه و علوم تربیتی در دانشگاه تهران ادامه داد. احمدی گیوی در ۱۳۴۴هـ .ش از رساله دکترای ادبیات فارسی با موضوع «دستور تاریخی فعل» با راهنمایی دکتر محمد معین و دکتر محمد مقدم دفاع کرد. دکترحسن احمدی گیوی با دعوت دکتر محمد معین به همکاری با موسسه لغت نامه دهخدا پرداخت که این همکاری بیش از چهار دهه ادامه داشت. وی بیش از چهارده فعالیت پژوهشی برای آن موسسه به انجام رسانده و ۲۴جلد از ۲۲۲جلد مجموعه لغت نامه دهخدا را تکمیل کرده است. دکتر احمدی گیوی در ۱۳۶۶هـ . ش از دانشگاه تهران بازنشسته شد. از جمله آثار وی می­توان به کتاب‌های «آیین پژوهش و مرجع شناسی»، «از فن نگارش تا هنر نویسندگی»­، «ادب و نگارش»، «دستور تاریخی فعل»، «دستور تطبیقی زبان ترکی و فارسی»، «دستور زبان فارسی» در دو جلد، «زبان و نگارش فارسی»، «شوریده و بی قرار» و «گزیده اشعار و مقالات دهخدا» اشاره کرد. استاد حسن گیوی در ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ در تهران درگذشت.

آخرین ویرایش: ۹۱/۲/۲۷