درگذشت استاد دکتر سید رحیم مشیری عضو فرهنگستان علوم

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ آقای دکتر سید رحیم مشیری استاد گروه جغرافیای دانشگاه تهران، عضو وابسته و رئیس شاخه جغرافیای گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم در سن ۸۵ سالگی دارفانی را وداع گفت. استاد سید رحیم مشیری در سال ۱۳۰۹ در سمنان به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در دبستان هدایت […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

dargozash-seyed-rahim-moshiri

آقای دکتر سید رحیم مشیری استاد گروه جغرافیای دانشگاه تهران، عضو وابسته و رئیس شاخه جغرافیای گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم در سن ۸۵ سالگی دارفانی را وداع گفت.

استاد سید رحیم مشیری در سال ۱۳۰۹ در سمنان به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در دبستان هدایت سمنان و دوره دبیرستان را تا پنجم در دبیرستان‌های پهلوی سابق و دهخدا و دوره ششم را در دبیرستان میرافضلی طی کرد و در سال ۱۳۳۲ برای تحصیل در دوره کارشناسی وارد دانشگاه تهران شد، دکتر مشیری دوره دکتری جغرافیا را در دانشگاه فرایبورگ آلمان سپری کرد و در سال ۱۳۴۵ موفق به اخذ درجه دکتری تخصصی از آن دانشگاه شده. دکتر مشیری در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۶ با سمت اسیستان جغرافیای دانشگاه فرایبورگ آلمان مشغول کار بود. سپس به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۶ استادیار گروه جغرافیای دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۵۴ دانشیار شد و در سال ۱۳۷۲ به مرتبه استادی دانشگاه تهران نائل آمد. مرحوم دکتر سید رحیم مشیری در سال ۱۳۸۵ به عنوان استاد نمونه کشور معرفی شد.

دکتر مشیری در طول دوران خدمت در دانشگاه تهران علاوه بر تدریس دروس مختلف در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، مسئولیت‌های اجرایی گوناگون از جمله معاونت مالی و اداری دانشکده ادبیات و علوم انسانی، مدیریت گروه جغرافیا، ریاست مؤسسه جغرافیا، و سردبیری مجله پژوهش‌های جغرافیای توسعه دانشگاه تهران را به عهده داشته است. آقای دکتر مشیری در دانشگاه آزاد اسلامی نیز علاوه بر تدریس در مقاطع مختلف مسئولیت‌هایی نظیر مدیر گروه تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی را به عهده داشته‌اند. مسئولیت گروه جغرافیا در مرکز نشر، عضویت در کمیته برنامه‌ریزی جغرافیا در ستاد انقلاب فرهنگی و دبیری هفتمین کنگره جغرافیایی ایران از دیگر سمت‌های اجرایی شان بوده است.

از دکتر مشیری ده‌ها کتاب و مقاله و سخنرانی به یادگار مانده است. ایشان استاد راهنمای بیش از ۳۰ رساله دکتری در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی و استاد راهنمای بیش از ۲۰۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد بوده‌اند.

شادروان استاد دکتر سید رحیم مشیری از سال ۱۳۷۰ به عنوان عضو وابسته در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته و ریاست شاخه جغرافیای فرهنگستان را به عهده داشتند.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی این ضایعه را به اعضای فرهنگستان‌ها، جامعه علمی و دانشگاهی کشور و به خانواده‌شان تسلیت می‌گوید و برای استاد فقید رحمت و غفران الهی و علو درجات از درگاه باریتعالی مسئلت دارد.