درگذشت دکتر حسین چوبین

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ دکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، دار فانی را وداع گفت. دکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، سه‌شنبه (۱۱ اسفند ۹۴) در تهران دار فانی را وداع گفت. مرحوم دکتر حسین چوبین در سال […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۴

dr-hossein-jobinدکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، دار فانی را وداع گفت.

دکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، سه‌شنبه (۱۱ اسفند ۹۴) در تهران دار فانی را وداع گفت.

مرحوم دکتر حسین چوبین در سال ۱۳۱۴ در نجف اشرف چشم به جهان گشود. وی کارشناسی علوم اسلامی و زبان عربی را در دانشکده فقه در نجف اشرف (که قبل از حاکمیت بعثی‌ها زیر نظر علمای نجف اداره می‌شد) وابسته به دانشگاه بغداد دریافت کرد.
وی همچنین مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و دکترای زبان و ادبیات عرب را از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد.
چوبین در طول هشت سال دفاع مقدس با رادیو اهواز و رادیو دزفول همکاری طولانی مدتی داشت  و خاطرات او از جنگ به دو زبان فارسی و عربی به همراه شعرهایش در مجله بیان جهاد دانشگاهی خوزستان به چاپ رسیده است.
وی در زمینه دعبل‌شناسی تحقیقات وسیعی انجام داده و قصاید فراوانی به زبان عربی و فارسی در ستایش دعبل خزاعی سرود و در سال ۱۳۶۸ شمسی ریاست کنگره بین‌المللی دعبل را در اهواز به عهده داشت.
از وی تاکنون مقالات و کتاب‌های فراوانی به چاپ رسیده که از آن میان می‌توان به کتاب‌های دعبل شاعر امام رضا(ع)، پژوهشی در باره تواشیح، ألفیه الافراح، دیوان الامین(شعر عربی) و شاعران شهید از قرن اوّل تا قرن ششم هجری قمری اشاره کرد.