درگذشت دکتر عباس حری، استاد برجسته کتابداری

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ عباس حری استاد برجسته کتابداری، از مفاخر فرهنگی ایران و واضع نظریه جهانی «اطلاع‌شناسی» روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ در سن ۷۷ سالگی در تهران درگذشت. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت دکتر عباس حری این استاد فقید را به جامعه علمی کشور و خانواده ارجمندشان تسلیت عرض می […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

Dr.horriعباس حری استاد برجسته کتابداری، از مفاخر فرهنگی ایران و واضع نظریه جهانی «اطلاع‌شناسی» روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ در سن ۷۷ سالگی در تهران درگذشت.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت دکتر عباس حری این استاد فقید را به جامعه علمی کشور و خانواده ارجمندشان تسلیت عرض می نماید و از خداوند منان برای ایشان طلب مغفرت و برای خانواده وی صبر جزیل آرزومند است.

مراسم تشییع پیکر استاد حری صبح روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ ساعت ۹ از مقابل دانشکده کتابداری دانشگاه تهران، واقع در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی به نشانی تقاطع بزرگراه چمران و جلال آل احمد، روبروی کوی نصر، نبش خیابان نسیم ، برگزار می شود.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۵ طی مراسم بزرگداشتی در محل انجمن ایشان را به عنوان یکی از مفاخر فرهنگی کشور معرفی کرده و از زحمات ایشان قدردانی به عمل آورده است.

برگی از زندگی دکتر عباس حرّی، از مفاخر فرهنگی ایران و استاد کتابداری

عباس حری در روز ۱۵ اسفند ماه ۱۳۱۵ ش در خانواده‌ای روحانی در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند. سپس مدت دو سال در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت. از همان ایام، کار نوشتن را آغاز کرد و روزنامه‌ای دیواری راه اندازی کرد. همچنین به کانون نشر حقایق اسلامی پیوست که اداره آن را محمدتقی شریعتی، پدر دکتر علی شریعتی، بر عهده داشت. حری بعد از اتمام دانشسرای مقدماتی، در ۱۳۳۵هـ .ش به عنوان معلم در یکی از روستاهای شهرستان کاشمر (در جنوب خراسان) مشغول به کار شد. پس از دو سال خدمت در روستا، به شهر کاشمر انتقال یافت و هفت سال نیز در آنجا به خدمت پرداخت. در همین ایام زبان انگلیسی را فراگرفت. در ۱۳۴۵ هـ . ش به مشهد انتقال یافت و در همان سال، در دانشگاه مشهد در رشته زبان انگلیسی مشغول تحصیل شد و در ۱۳۴۹ هـ . ش درجه لیسانس گرفت. او در این دوران، کار نوشتن را به طور جدی‌تر دنبال کرد و آثاری از خود در روزنامه‌ خراسان منتشر ساخت. بعد به تهران آمد و در ۱۳۵۰هـ .ش در دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس در رشته کتابداری به تحصیل پرداخت و در ۱۳۵۲هـ .ش موفق به اخذ درجه فوق لیسانس شد. او در طول تحصیل خود از محضر استادانی چون دکتر احمدعلی رجایی، دکتر غلامحسین یوسفی، دکتر متینی ، دکتر مختاری، محمدتقی دانش پژوه، فرشته انوار، نوش‌آفرین انصاری، پوری سلطانی، زهرا شادمان و علی سینایی بهره برد . در این ایام نیز به صورت پاره وقت با کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و نیز مرکز آموزش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری کرد. همچنین عضو کمیته تحقیق گروه کتابداری دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران شد. در همان سال نیز به عضویت کمیته آموزش انجمن کتابداران ایران درآمد . در ۱۳۵۳هـ .ش از وزارت فرهنگ آن وقت به دانشگاه تهران منتقل شد و به عنوان مربی در گروه کتابداری به تدریس پرداخت. در همان سال سمت دبیری انجمن کتابداران ایران را یافت. از ۱۳۵۳ هـ . ش تاکنون عضو هیأت علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و شورای کتاب کودک است. حری در ۱۳۵۳هـ .ش برای گسترش اطلاعات خود به مدت چهارده ماه به ایالات متحده امریکا اعزام شد و در دانشگاه کیس وسترن در مقطع دکترا به تحصیل پرداخت و محضر استادانی چون دکتر جسن شرا، دکتر کنرا دراسکی و دکتر ویلیام گافمن را درک کرد. پس از پایان مدت مقرر، به ایران بازگشت ولی در ۱۳۵۸هـ. ش برای گذراندن رساله دکتری دوباره به امریکا رفت و سرانجام در ۱۳۶۰هـ .ش با اخذ دانشنامه دکترا به وطن بازگشت و کار تدریس خود را در دانشگاه تهران ادامه داد. دکتر حری از ۱۳۶۱هـ .ش با دانشنامه جهان اسلام به همکاری پرداخت که تا ۱۳۷۰هـ .ش این همکاری ادامه یافت. از ۱۳۶۳-۱۳۷۰هـ .ش سرپرستی ترجمه دانشنامه مک گروهیل را به عهده گرفت. دکتر حری تاکنون سمت‌های مختلفی را در مراکز علمی و پژوهشی عهده‌دار بوده که از آن جمله می‌توان به مدیرمسئولی و سردبیری مجله فصلنامه کتاب و سردبیری مجله کتابداری اشاره کرد. او عضو مؤسسات و نهادهای فرهنگی متعددی می‌باشد که عضویت در شورای عالی اطلاع رسانی کشور، هیأت تحریریه نشریه سخن، هیأت مشاوران عالی کتابخانه ملی، هیأت تحریریه مجله علوم کتابداری و فن آوری اطلاعاتی ایران، انجمن برنامه ریزی آموزشی، هیأت مؤسس انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی ایران، شورای علمی بنیاد ملی اطلاعات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آن جمله می‌باشد.

دکتر حری به نظریه‌پردازی در عرصه اطلاعات و اطلاع شناسی علاقه دارد و به همین دلیل از ۱۳۶۰ هـ .ش به بحث درباره نظریه‌های اطلاعات از جمله ریاضی، معنا شناختی، سیبرنتیکی و اخیراً نظریه کوانتومی اطلاعات پرداخته و در این زمینه آثاری نیز عرضه کرده است. به رویکردهای دیگری نیز با استفاده از استدلال استعاری، در زمینه اکولوژی اطلاعات، اختلاف پتانسیل اطلاعاتی، و نیز روش اطلاع شناختی پرداخته است. وی همچنین در نقد عالم سوم پوپر، تحلیل نظر ابن خلدون در باب تألیف، و جست و جوی مبانی تحلیل استنادی غرب در علم الحدیث و علوم اسلامی نیز آثاری را به رشته نگارش درآورده است.

دکتر حری در طول فعالیت علمی جوائز و نشان‌های متعددی را نیز دریافت کرده است که از آن جمله می‌توان به لوح تقدیر به عنوان استاد پیشکسوت از سوی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و دانشگاه تهران؛ دریافت لوح تقدیر و جایزه به جهت کتاب «مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی» به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در ۱۳۷۲هـ .ش و دریافت لوح تقدیر به جهت کتاب «آیین نگارش علمی که در ۱۳۸۰هـ .ش به عنوان کتاب برگزیده دانشگاهی از طرف دانشگاه تهران معرفی شد، اشاره داشت.

آثار متعددی از این استاد برجسته تاکنون در زمینه تألیف و ترجمه منتشر شده که از آن جمله می‌توان به تألیف کتاب‌های«آیین نگارش علمی، «اطلاع رسانی: نظام‌ها و فرآیندها»، «اطلاع رسانی: نگرش و پژوهش‌ها»، «توسعه نظام ملی کتابخانه های عمومی ایران» با همکاری دکتر جعفر مهراد، «شیوه بهره­گیری از کتابخانه»، «شیوه های استناد در نگارش های علمی: رهنمودهای بین‌المللی» با همکاری اعظم شاهبداغی، «فهرست کوچک سر عنوان‌های موضوعی»، «کتابخانه آموزشگاهی در مدرسه کتابخانه مدار» با همکاری دکتر نرگس نشاط، «کسانی که جامعه را می سازند»، «مراجع و بهره‌گیری از آنها»، «مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی» این کتاب در دوره دوازدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در ۱۳۷۲هـ .ش اثر برگزیده شد، و ترجمه کتاب‌های «اصطلاحنامه فرهنگ، ارتباطات، و اطلاعات» (با همکاری دکتر عبدالحسین آذرنگ و پروانه گودرزی)، «راهنمای تهیه و گسترش اصطلاحنامه یک‌زبانه» اثر درک آوستین و پیتر دیل و «اصطلاحنامه بین‌المللی توسعه فرهنگی یونسکو» (با همکاری پروانه گودرزی) و ده‌ها مقاله ارزشمند در نشریات داخلی و خارجی اشاره کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها فعالیت علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۵ هـ . ش ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری همراه با نشان زرین انجمن به استاد اهدا نمود.