دکتر پرویز کردوانی؛ پدر علم کویر شناسی در گذشت

دکترپرویز کردوانی، جغرافیدان و پدر علم کویرشناسی علمی در ایران، شامگاه چهارشنبه، ۲۷ مرداد، در سن ۹۰ دار فانی را وداع گفت. پرویز کردوانی، سال ۱۳۱۰ در گرمسار متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر به پایان رساند. پس از اخذ مدرک دیپلم از مدرسه رازی -که مدرسه‌ای فرانسوی بود- […]

دکترپرویز کردوانی، جغرافیدان و پدر علم کویرشناسی علمی در ایران، شامگاه چهارشنبه، ۲۷ مرداد، در سن ۹۰ دار فانی را وداع گفت.
پرویز کردوانی، سال ۱۳۱۰ در گرمسار متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر به پایان رساند. پس از اخذ مدرک دیپلم از مدرسه رازی -که مدرسه‌ای فرانسوی بود- برای ادامه تحصیل در رشته «عمران کویر» عازم آلمان شد.در سال ۱۳۴۵ مدرک دکترا را با بالاترین امتیاز اخذ کرد و پس از بازگشت، در دانشکده کشاورزی ارومیه به فعالیت پرداخت؛ و از سال ۱۳۴۸ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد.این استاد فقید مسئولیت مدیرکلی دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران را از همان سال‌ تا ۱۳۵۴ برعهده داشت؛ علاوه‌براین رئیس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸ بود؛ مرکزی که خود بنیان گذاشته بود.پرویز کردوانی مطالعات میدانی فراوانی در مناطق کویری و بیابانی ایران از خود به جای گذاشت و خدمات او نقش مهمی در پیشبرد علم کویرشناسی و مقابله با خشکسالی داشت. وی استاد نمونه دانشگاه تهران بود و جایزه «مهرگان علم» به خاطر تألیف بهترین کتاب سال در زمینه محیط زیست را کسب کرد.
گفتنی است مراسم بزرگداشت این استاد فقید دانشگاه تهران، کویر شناس و چهره ماندگار عرصه جغرافیا با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان به حوزه جغرافیا و محیط‌زیست چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸ در تالار اجتماعات شهید مطهری(ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد و پس از رونمایی از کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی آن مرحوم، لوح تقدیرِ آراسته به نشان زرین انجمن و مدال سیمین دانشگاه تهران نیز به این استاد برجسته جغرافیا اهدا شد.