درگذشت فتحعلی واشقانی فراهانی، استاد کهنه کار خوشنویسی ایران

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۱ فتحعلی واشقانی فراهانی، استاد کهنه کار خوشنویسی ایران از خوشنویسان چیره دست و از شاگردان مرحوم سیدحسین و سیدحسن میرخانی شنبه شب ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۱، پس از یک دوره بیماری در سن ۸۲ سالگی درگذشت. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این استاد برجسته خوشنویسی را به جامعه هنرمندان ایران […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۱

vasheghaniفتحعلی واشقانی فراهانی، استاد کهنه کار خوشنویسی ایران از خوشنویسان چیره دست و از شاگردان مرحوم سیدحسین و سیدحسن میرخانی شنبه شب ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۱، پس از یک دوره بیماری در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این استاد برجسته خوشنویسی

را به جامعه هنرمندان ایران زمین تسلیت عرض می نماید.

مراسم تشییع پیکر پاک این استاد ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۱۵ آبان ماه سال جاری از مقابل انجمن خوشنویسان ایران برگزار می‌شود.

برگی از زندگی فتحعلی واشقانی فراهانی

فتحعلی واشقانی فراهانی در سال ۱۳۰۹ در قریه واشقان از توابع فراهان اراک در خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود.

وی در مکتب خانه علاوه بر فراگیری قرآن کریم و آموزه های دینی و اخلاقی آن روز به تمرین خوشنویسی پرداخت. استاد نخستین سرمشق را بر لوح چوبین با عبارت «اول کارها به نام خدا» تعلیم کرد. سپس در سال  ۱۳۳۷ نزد شادروان استاد حسین میرخانی در کلاس‌های آزاد خوشنویسی به فراگیری خط نستعلیق مشغول شد.  

استاد واشقانی در سال ۱۳۴۵ به عنوان مدرس خط نستعلیق در کلاس‌های انجمن خوشنویسان به تعلیم هنر پرداخت و در سال ۱۳۵۸ به مقام استادی خوشنویسی دست یافت و پس از انقلاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کسب درجه اول هنری نائل گردید. وی ضمن برگزاری  کلاس‌های آموزشی، به تاسیس انجمن‌های خوشنویسان در شهرهای مختلف کشور (استان مرکزی) اراک، تفرش، آشتیان، ساوه، مامونیه، دلیجان، محلات، خمین، شازند، کمیجان، (استان فارس) لار و… اهتمام ورزید.

استاد در سال ۱۳۷۱ به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران جهت اشاعه هنر خوشنویسی به کشور یمن رفت و سال ۷۵ نیز به همین منظور به کشور جمهوری آذربایجان سفر کرد.  

از دیگر فعالیت های استاد واشقانی برپایی نمایشگاه‌های داخل و خارج از کشور و تربیت خوشنویسان بیشمار در طول سالهای متمادی است.

از مجموعه آثار ارزشمند وی می‌توان به کتاب‌هایی چون کلک مشکین ۱و۲، آیت مهر، چشمه خورشید، ترجمه کامل قرآن مجید، جلی قلم، دیوان حافظ شیرازی و مشق مشکین اشاره کرد.

خانه صنایع دستی و نگارخانه مهمی در شهر اراک به نام استاد فتحعلی واشقانی فراهانی نامگذاری شده است.