درگذشت لئون میناسیان، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۱ لئون میناسیان، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ اصفهان، در ۱۱ دی ماه ۱۳۹۱ دارفانی را وداع گفت. وی سالها درباره تاریخ ارامنه فریدن و جلفا و تاریخ هنر و هنرمندان ارامنه این منطقه به پژوهش و مطالعه پرداخت. حاصل پژوهشهای او هفتاد جلد کتاب شامل ده جلد به […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۱

leonminasianلئون میناسیان، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ اصفهان، در ۱۱ دی ماه ۱۳۹۱ دارفانی را وداع گفت.

وی سالها درباره تاریخ ارامنه فریدن و جلفا و تاریخ هنر و هنرمندان ارامنه این منطقه به پژوهش و مطالعه پرداخت. حاصل پژوهشهای او هفتاد جلد کتاب شامل ده جلد به زبان فارسی و شصت جلد به زبان ارمنی درباره تاریخ ارامنه فریدن و جلفا، تاریخ هنر و هنرمندان ارامنه این منطقه، نسخ خطی موجود در موزه جلفا و … است.

برگی از زندگی لئون میناسیان

لئون میناسیان سال ۱۲۹۹ خورشیدی در روستای ارمنی نشین «خویگان» در شهرستان فریدن استان اصفهان متولد شد. در سال ۱۳۳۰ به اصفهان آمد و تا سال ۱۳۶۰ هـ.ش به مدت ۳۰ سال در مدارس ملی ارامنه جلفا مشغول آموزش بود. او از سال ۱۳۴۶ هـ.ش به عنوان سرپرست افتخاری موزه ارامنه جلفا و از سال ۱۳۵۱ به مدیریت چاپخانه جلفا برگزیده شد. پس از بازنشستگی، از سال ۱۳۵۹ مسوولیت کتابخانه کلیسای وانک را به عهده گرفت. او در این سمت ، اسناد و مدارک بایگانی شده ۳۵۰ ساله کلیسای وانگ را گردآوری و تنظیم کرد که در سال ۱۳۶۲ به چاپ رسید. میناسیان نویسندگی را از کودکی آغاز کرد و بعدها در کنار تدریس، بخش عمده وقتش را صرف مطالعه و پژوهش می‌کرد. نتیجه این پژوهش‌ها، نگارش ده‌ها مقاله بود که در در بیش از بیست روزنامه، ماهنامه و فصل نامه به چاپ رسیده ‌اند. وی همچنین هفتاد جلد کتاب شامل ده جلد به زبان فارسی و شصت جلد به زبان ارمنی درباره تاریخ ارامنه فریدن و جلفا، تاریخ هنر و هنرمندان ارامنه این منطقه، نسخ خطی موجود در موزه جلفا و … نگاشت. از  از آثار دیگر میناسیان می‌توان به «دو فرمان از حضرت رسول و حضرت امیرالمؤمنین»، «نظر مختصری به آیین مذهبی ارامنه ارتدوکس»، «ارمنیان ایران» و «سفری به بیت‏ المقدس»،«چهار کتاب از سرایندگان و نوازندگان ارمنی فریدن»، «صومعه ‏های ارامنه ایران» و «تاریخ ارمنیان جلفای اصفهان در یکصد و چهل سال اخیر ۱۹۹۶-۱۸۵۶» اشاره کرد.