درگذشت محمود کاشی‌چی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ محمود کاشی‌چی، مدیر و بنیان‌گذار انتشارات گوتنبرگ، بنیا‌ن‌گذار «بازارچه کتاب» و «کتاب ارزان»،‌ روز دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۳ درگذشت. محمود کاشی‌چی در مشهد متولد شد و از سال ۱۳۲۴ وارد فعالیت‌های نشر کتاب گردید و انتشارات گوتنبرگ را اولین‌بار در مشهد بنیان گذاشت. او در سال ۱۳۳۰ […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

mahmodkashich

محمود کاشی‌چی، مدیر و بنیان‌گذار انتشارات گوتنبرگ، بنیا‌ن‌گذار «بازارچه کتاب» و «کتاب ارزان»،‌ روز دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۳ درگذشت.

محمود کاشی‌چی در مشهد متولد شد و از سال ۱۳۲۴ وارد فعالیت‌های نشر کتاب گردید و انتشارات گوتنبرگ را اولین‌بار در مشهد بنیان گذاشت. او در سال ۱۳۳۰ از مشهد به تهران آمد و فعالیت‌های نشر را گسترش داد.
کاشی‌چی پس از سال ۱۳۳۲ مدتی در زندان بود. بعد از آزادی در خیابان منوچهری کتاب‌فروشی بزرگی تأسیس کرد و نمایندگی کتاب‌های فارسی چاپ شوروی را که به انتشارات «پروگرس» معروف بود، به عهده گرفت که غالبا مجموعه قصه برای کودکان و سپس کتاب‌های رمان و ادبیات وارد می‌کرد. این کتاب‌ها را در شوروی به فارسی چاپ می‌کردند و بعد به ایران آورده می‌شدند. «شاهنامه» معروف تصحیح محمد عثمانف از جمله کتاب‌های معروفی است که محمود کاشی‌چی به ایران آورد. این کتاب تا سال‌های سال مرتب در ایران تجدید چاپ می‌شد.
کاشی‌چی در واقع بنیان‌گذار «کتاب ارزان»‌ در ایران بود؛ کتاب‌های خوش‌خوانی که در آن سال‌ها با تیراژ ۲۰ هزار نسخه منتشر می‌شد، مثلا کتاب‌های «کنت مونت کریستو»، «ژوزف بالسامو»،‌ «غرش طوفان»، «جنگ و صلح» و «بینوایان» جزو همین کتاب‌ها بودند که به «کتاب‌های پنج‌ریالی» معروف بودند. این کتاب‌ها معمولا جزوه‌هایی بودند که بین ۳۲ تا ۶۴ صفحه تنظیم می‌شدند و جلدشان کاغذهای کاهی بود. بعدها این جزوه‌ها صحافی و به صورت کتاب منتشر می‌شدند.
محمود کاشی‌چی در دهه ۱۳۳۰ در خیابان سعدی، کوچه بهرامی، اولین سازمان رسمی پخش کتاب را در ایران بنیان گذاشت که تجربیات ارزشمندی داشت. او همچنین بنیان‌گذار «بازارچه کتاب» خیابان انقلاب در سال ۱۳۵۵ بود. کاشی‌چی سال‌های اخیر را بیش‌تر در مشهد گذراند و کار نشر را ادامه داد، اما نه مثل سابق.
ناهید باقرزاده، مترجم آثار چخوف از جمله «نامه‌های آنتوان چخوف» و نمایشنامه‌های چخوف، دختر ایشان است. محسن باقرزاده، مدیر نشر توس، نیز از جمله افرادی تربیت‌شده در مکتب ایشان در حوزه نشر و همچنین داماد ایشان است.
مراسم تشییع ایشان ساعت ۸:۳۰ صبح روز سه‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت‌ماه، از مقابل منزلش در تهران برگزار می‌شود. مراسم ترحیم نیز روز چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه، از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.