درگذشت مصطفی اسلامیه نویسنده و مترجم پیشکسوت

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ مصطفی اسلامیه، نویسنده و مترجم پیشکسوت، درگذشت. خانواده اسلامیه با تایید خبر درگذشت او به ایسنا گفتند، این چهره پیشکسوت در هفتاد و چهار سالگی، صبح یکشنبه ۱۱ بهمن‌ در منزل از دنیا رفته است. مصطفی اسلامیه، نمایشنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و مترجم، متولد سال ۱۳۲۰ در تهران بود. «تاریخ […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

mostafa-eslamieمصطفی اسلامیه، نویسنده و مترجم پیشکسوت، درگذشت.

خانواده اسلامیه با تایید خبر درگذشت او به ایسنا گفتند، این چهره پیشکسوت در هفتاد و چهار سالگی، صبح یکشنبه ۱۱ بهمن‌ در منزل از دنیا رفته است.

مصطفی اسلامیه، نمایشنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و مترجم، متولد سال ۱۳۲۰ در تهران بود. «تاریخ هنر مدرن: نقاشی، پیکره‌سازی و معماری در قرن بیستم»، «تئاتر تجربی: از استانیسلاوسکی تا پیتر بروک»، «چهار نوشته درباره کوبیسم»، «میلیونر زاغه‌نشین» و «ب‍ال‍ت‍ازار و ب‍ل‍م‍ون‍دا» از ترجمه‌های او هستند. از او همچنین دو سرگذشت‌نامه از نیما یوشیج و دکتر محمد مصدق با نام‌های «به کجای این شب تیره» و «فولاد قلب» به جا مانده است. «رستم و سهراب»، «رض‍اخ‍ان م‍اک‍س‍ی‍م: ن‍م‍ای‍ش‍ن‍ام‍ه در ه‍ف‍ت پ‍رده» و «ماجرای شگفت‌انگیز دیوید نیوسام» هم از نمایشنامه‌های منتشرشده اسلامیه هستند. همچنین «خورشید شاه» بازنوشته از متن کهن «سمک‌ عیار» و «ایبسن و استریندبرگ: نقد و تفسیر نمایشنامه‌نویسان نروژی و سوئدی» از دیگر آثار به‌جامانده از این نویسنده و مترجم‌اند.