درگذشت مینا ایزدیار

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۲ مینا ایزدیار، بنیانگذار انجمن تالاسمی ایران درگذشت. انجمن آثارومفاخر فرهنگی درگذشت این پزشک برجسته و دلسوز را به جامعه علمی کشور تسلیت عرض می نماید. برگی از زندگی مینا ایزدیار سال‌ها بود که ایجاد انجمن حمایت از بیماران دیر درمان همچون تالاسمی و هموفیلی یک رویا بود. […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۲

minaizadyarمینا ایزدیار، بنیانگذار انجمن تالاسمی ایران درگذشت.

انجمن آثارومفاخر فرهنگی درگذشت این پزشک برجسته و دلسوز را به جامعه علمی کشور تسلیت عرض می نماید.

برگی از زندگی مینا ایزدیار

سال‌ها بود که ایجاد انجمن حمایت از بیماران دیر درمان همچون تالاسمی و هموفیلی یک رویا بود. تلاش‌های فراوانی برای ایجاد این نوع سازمان‌های حمایتی با عدم موفقیت به بایگانی سپرده شد تا اینکه در سال ۱۳۶۸ به همت جمعی از افراد توانا اولین انجمن حمایت از بیماران دیر درمان به عنوان «انجمن تالاسمی ایران» تاسیس شد.

مینا ایزدیار، رئیس گروه موسسان انجمن تالاسمی ایران و ریاست هیئت مدیره انجمن تالاسمی ایران با درایت خود نقش بسیار بارزی در راه‌اندازی این نهاد حمایتی داشت. بعد از گذشت ۲۴ سال از تاسیس این نهاد حمایتی، ایران تنها کشور در حال توسعه‌ای است که تمام مبتلایان تالاسمی در آن شناسایی و تحت پوشش انجمن تالاسمی ایران قرار گرفته‌اند و به عنوان اولین کشور در حال توسعه و مسلمان الگوی پیشگیری از تالاسمی را برای سایر کشورها ایجاد کرده همه این دستاوردها مرهون زحمات دکتر ایزدیار و همکاران اوست.

خاطره این پزشک بلند همت هرگز از یادها نخواهد رفت و تا زمانی که حتی یک بیمار تالاسمی در ایران به درمان نیاز دارد، نام مینا ایزدیار و خاطره همت والایش در اذهان باقی خواهد ماند.