درگذشت همایونی‌سروستانی، مردم‌شناس و پژوهشگر فرهنگ عامه

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ محمدصادق همایونی‌سروستانی، مردم‌شناس و پژوهشگر فرهنگ عامه شیرازی درگذشت. محمدصادق همایونی‌سروستانی، نویسنده، شاعر، پژوهشگر مردم‌شناس، فرهنگ عامه و فولکلور شیرازی از نویسندگان شیرازی و نویسنده کتاب‌هایی مانند «ترانه‌های محلی فارس»، «سیر و سیاحتی در حواشی غرب»، «خاستگاه تعزیه»، «در زمان حافظ»، «ملک عبیرآمیز» و «آتشی که نمیرد» […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۲

sadeghsarvestaniمحمدصادق همایونی‌سروستانی، مردم‌شناس و پژوهشگر فرهنگ عامه شیرازی درگذشت.

محمدصادق همایونی‌سروستانی، نویسنده، شاعر، پژوهشگر مردم‌شناس، فرهنگ عامه و فولکلور شیرازی از نویسندگان شیرازی و نویسنده کتاب‌هایی مانند «ترانه‌های محلی فارس»، «سیر و سیاحتی در حواشی غرب»، «خاستگاه تعزیه»، «در زمان حافظ»، «ملک عبیرآمیز» و «آتشی که نمیرد» در ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۲ درگذشت .

برگی از زندگی محمدصادق همایونی‌سروستانی

همایونی در سال ۱۳۱۳ در سروستان فارس متولد شد. تحصیلات ابتدایی را از سال ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۶ در مدرسه سیبویه سروستان آغاز کرد، سپس در سال ۱۳۲۷ برای ادامه تحصیل به شیراز رفت و تا سال ۱۳۳۲ در دبیرستان‌های حاج قوام، شاهپور، نمازی و سلطانی تحصیلات متوسطه را به‌پایان رساند و دیپلم گرفت. همایونی پس از آن راهی تهران شد و در رشته حقوق درس خواند. پس از گذراندن دوره کارآموزی در دادگستری شیراز، به درجه قضاوت رسید و  سال ۱۳۶۹ بنا به تقاضای شخصی بازنشسته شد.او سمت هایی چون دادرسی دادگاه شهرستان شیراز، ریاست شعبه دوم دادگاه‌های شهرستان شیراز، مستشاری دادگاه استان فارس و ریاست شعبه شش دادگاه عمومی حقوقی یک شیراز را داشت.از وی بیش از ۳۰ کتاب و مقاله به‌جای مانده است. همایونی در کتاب‌هایش به زندگی مردم روستا توجه ویژه‌ای داشت و کتاب‌هایی مانند «بیگانه‌ای در ده»، «هرگز غروب مکن» و «خلق روزگار» حاصل تجربه‌های وی است. همایونی همچنین در کتاب‌هایش به فرهنگ مردمان روستایی نیز اشاره‌های بسیاری دارد. دو کتاب از همایونی با نام‌های «آداب و رسوم مردم شیراز» و رمان «پرونده» نیز در دست چاپ است.