دیدار اعضای هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با رئیس جمهور

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۰ این دیدار که روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۰ با حضور دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دیگر اعضای هیات امنای انجمن در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست رییس جمهور با بیان اینکه تجلیل […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۰

azayeheyatomanaاین دیدار که روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۰ با حضور دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دیگر اعضای هیات امنای انجمن در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست رییس جمهور با بیان اینکه تجلیل از مفاخر علمی و فرهنگی کشور نباید صرفا تجلیل از یک فرد باشد، تاکید کرد: تجلیل از مفاخر کشور باید بر محور هویت سازی و ارائه الگو به جامعه و با هدف انتشار اندیشه های فاخر صورت گیرد.

دکتر محمود احمدی نژاد با اشاره به اینکه تجلیل از مفاخر علمی و فرهنگی کشور نباید در برنامه های محدود، آن هم سالی یکبار برگزار شود، گفت: جلسات تجلیل از مفاخر کشور باید جلساتی فاخر و در شان ایشان باشد و با این هدف صورت گیرد که شخصیت، عملکرد و اندیشه این افراد به عمق جامعه نفوذ کرده و به الگوسازی و بازتعریف هویت اصیل اسلامی – ایرانی که در تاریخ از آن یاد شده است، منتج شود.

رییس جمهور با بیان اینکه صهیونیست ها در جنگی که علیه بشریت به راه انداخته اند، هویت زدایی از نوع بشر را به عنوان محور اقدامات خود در راستای تسهیل تسلط بر جهان قرار داده اند، افزود: تجلیل از مفاخر علمی و فرهنگی یکی از بهترین فرصت ها برای هویت سازی و مقابله با این ترفندهای استکبار جهانی است که باید فارغ از رنگ، نژاد، مذهب و جغرافیا، بر پایه هویت متعالی اسلامی سازماندهی و اجرا شود.

دکتر احمدی نژاد تجلیل از مفاخر کشور در سه سطح استانی، ملی و بین المللی را راهکاری مناسب برای فراگیر شدن توجه به مفاخر علمی و فرهنگی کشور و پیشگیری از نادیده ماندن احتمالی حتی یک نفر از تلاشگران عرصه های علم و اندیشه دانست و اظهار داشت: تجلیل و تقدیر از مفاخر باید شکل تخصصی تری بیابد و هر یک از مفاخر در یک روند و به صورت مستمر پس از معرفی به عموم اقشار جامعه در جمع های تخصصی و بین مخاطبان خاص معرفی شده و مورد تجلیل قرار گیرند.

وی همچنین تاکید کرد که لازم است هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همکاری بخش مربوطه در دفتر رییس جمهور، مفاخر برجسته علمی و فرهنگی کشور را برای اعطای نشانهای ملی معرفی نمایند.

رییس جمهور ادامه داد: باید با بخش های مرتبط صدا و سیما و رسانه های دیگر هماهنگی صورت گیرد تا از مفاخر در کنار تجلیل و تقدیر، به معنای دقیق کلمه بهره احسن برده شود. لازم است با برگزاری نمایشگاه ها و جلسات تخصصی و در محیط های مرتبط، آثار و اندیشه های مفاخر معرفی شده و بهره گیری از ایشان مستمر باشد تا هم جامعه به شکل بهتری از آنان بهره مند شود و هم بزرگان علم و فرهنگ و اندیشه کشور این نکته که نظام و جامعه قدر زحمات آنها را می داند، بهتر و ملموس تر احساس کنند و آحاد جامعه نیز بزرگداشت و توجه به تلاشگران عرصه فرهنگ و اندیشه را به عینه مشاهده کند.

دکتر احمدی نژاد پیشنهاد داد تا اتاق فکری با حضور و عضویت مفاخر علمی و فرهنگی کشور تشکیل شده، جلسات هم اندیشی، مباحثه و حتی مرور خاطرات مجاهدت ها و تلاش های علمی و فرهنگی برای ایشان برگزار شود تا ضمن ترویج آثار و اندیشه های آنان، بازگویی تلاشهای مفاخر کشور باعث ایجاد انگیزه در جوانان برای نیل به درجات عالی علمی و فرهنگی شود.

رییس جمهور همچنین تاکید کرد تا انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور به بهانه های مختلف در طول سال از مفاخر علمی و فرهنگی کشور یاد کند و این اقدام را با سعه صدر ویژه مدیریت کند تا هر قدر که ممکن است تعداد بیشتری از تلاشگران عرصه علم و اندیشه کشور در این دایره قرار گیرند.

دکتر احمدی نژاد از هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خواست تا در جهت رسیدگی به درخواست ها و رفع مشکلات مفاخر کشور نیز تلاش های بیشتر و موثرتری صورت دهند.

آخرین ویرایش: ۹۰/۱۲/۱۴