دکتر مظاهر مصفا، استاد برجسته ادبیات فارسی درگذشت

شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۸ مظاهر مصفا، شاعر، استاد ادبیات فارسی و مصحح و پژوهشگر برجسته کشور در سن ۸۷ سالگی درگذشت. مظاهر مصفا در سال ۱۳۱۱ در اراک به دنیا آمد. او دوران تحصیلات اولیه خود را در مدرسه حکیم نظامی قم سپری کرد و مقطع متوسطه را در دارالفنون گذراند و سپس در دانشسرای […]

شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۸

757868 196

مظاهر مصفا، شاعر، استاد ادبیات فارسی و مصحح و پژوهشگر برجسته کشور در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

مظاهر مصفا در سال ۱۳۱۱ در اراک به دنیا آمد. او دوران تحصیلات اولیه خود را در مدرسه حکیم نظامی قم سپری کرد و مقطع متوسطه را در دارالفنون گذراند و سپس در دانشسرای عالی به تحصیل در رشته ادبیات مشغول شد. او تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکترای از دانشگاه تهران ادامه داد. «تحول در قصیده ایران » عنوان پایان نامه این استاد فقید بود که با تایید استاد بدیع الزمان فروزانفر به نگارش درآمد.
این استاد صاحب نام در جوانی با امیربانو کریمی (استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران) و دختر استاد امیری فیروزکوهی (شاعر معروف معاصر)، ازدواج کرد و از او صاحب فرزندانی شد که عبارتند از: علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی)، کیمیا مصفا، گلزار مصفا و امیراسماعیل مصفا استادیار فیزیک دانشگاه صنعتی شریف.
از سوابق علمی و اجرایی مظاهر مصفا می‌توان به ریاست پردیس فارابی دانشگاه تهران (پردیس قم) و دبیری دبیرستان‌های تهران، ریاست انتشارات و مدیریت مجله آموزش و پرورش، دانشیاری دانشگاه شیراز و ریاست دبیرخانهٔ مرکزی دانشگاه شیراز اشاره کرد.
ده فریاد، سی سخن، پاسداران سخن، توفان خشم، سپیدنامه، سی‌پاره و… همچنین تصحیحات وی بر دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی، نزاری قُهستانی، سنایی، سعدی، نظیری نیشابوری و جوامع‌الحکایات عوفی از جمله مجموعه شعرهایی است که از او به چاپ رسیده اند.
همچنین تصحیح «دیوان سنایی»، «کلیات سعدی»، «دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی»، «مجمع‌الفصحاء از رضاقلی‌خانی هدایت»، «دیوان نزاری قهستانی» و «جوامع‌الحکایات عوفی» نیز از جمله آثار پژوهشی این استاد فقید است.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این استاد صاحب نام زبان و ادبیات فارسی را به جامعه علمی ایران تسلیت عرض می‌نماید.