دیدار رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اعضای انجمن آثار و مفاخر استان کرمان و امام جمعه شهر

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سفری کوتاه به استان کرمان روز شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۴با اعضای انجمن آثار و مفاخر استان کرمان و نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که با حضور فرشید […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

dr-mohaghegh-mafakher-kerman

دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سفری کوتاه به استان کرمان روز شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۴با اعضای انجمن آثار و مفاخر استان کرمان و نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که با حضور فرشید فلاح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات؛ دکتر کاظمی، استاد آقاعباسی، استاد پیرنیا، احمد اسدالهی، محمدعلی گلابزاده، علیرضا هاشمی نژاد و خانم کهن برگزار شد، آیت‌الله سید یحیی جعفری، امام جمعه کرمان در سخنانی گفت: استان کرمان از دیرباز اهل فرهنگ و علم و دانش بسیاری در دامان خود تربیت کرده که مایه مباهات است.
وی تصریح کرد: بسیاری از این بزرگان و آثارشان به جامعه معرفی نشده است و نسل جوان از این پیشینه غنی بی خبر است. بنابراین لازم است تا این بزرگان و مفاخر را به جامعه و به ویژه نسل جوان و نوجوان شناسانده و معرفی کرد.
امام جمعه کرمان همچنین با تاکید بر اهمیت جایگاه علم و ادب گفت: باید به علم و ادب و جایگاه عالم، احترام بگذاریم. اگر غیر از این باشد، بزرگان و اندیشمندان ما رفته رفته در غبار فراموشی قرار خواهند گرفت.
دکتر مهدی محقق نیز با اشاره به قدمت تاسیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: این انجمن ابتدا در سال ۱۳۰۴هـ.ش  با نام «انجمن آثار ملی» با اهداف خاصی ازجمله پاسداشت و تکریم از مفاخر فرهنگی تاسیس شد.
وی تصریح کرد : انجمن آثار ملی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به  انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تغییر نام داد و تاکنون ۱۳۷ مراسم بزرگداشت را برگزار و زندگینامه خدمات علمی و فرهنگی آنان را مشتمل بر  شرح حال، آثار، نظر دیگران و مقالاتی از خود شخص چاپ و منتشر کرده است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه افزود: متاسفانه نسل امروز آن چنان که لازم است از تلاش ها، دست آوردها و علم و دانش ارزشمند و گرانبهای پیشینیان و دانشمندان و علمای گذشته خود اطلاع ندارد.
وی تصریح کرد: برگزاری نشست ها، جلسات، معرفی آثار، نقد و بررسی آثار بزرگان و مفاخر و هر آن چه که در این زمینه صورت  بگیرد، جامعه را با شکوه و عظمت دست آوردهای علمی، فرهنگی و دینی بزرگان ما آشنا خواهد کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این دیدار با اشاره به فضای آرام فرهنگی در کرمان گفت: وجود این فضای توام با آرامش که در حوزه فرهنگ و هنر کرمان وجود دارد، با درایت امام جمعه کرمان محقق شده است و راه را برای پرورش استعدادها با ایجاد خلاقیت و تلاش برای خلق آثار فاخر فراهم کرده است که این امر باعث شکوفایی هنر استان خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: با حمایت‌های استاندار و اراده‌ای که وجود دارد، در آینده‌ای نزدیک، اولین مراسم بزرگداشت از سوی انجمن آثار و مفاخر کرمان برای یکی از مفاخر و مشاهیر استان برگزار خواهد شد.
وی در ادامه گفت : انجمن آثار و مفاخر استان بعد از هشت سال، از سال گذشته و با حضور و توجه استاندار جدید، فعالیت خود را دوباره آغاز کرده است.
فلاح افزود: طی این مدت اقدامات و برنامه‌های متعددی از سوی اعضای این انجمن طرح‌ریزی شد که همه این برنامه‌ها با محوریت بزرگداشت، پاسداشت و معرفی چهره‌ها، مفاخر و مشاهیر استان، در سطح استان، ملی و بین‌المللی را در بر می‌گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: کمیته علمی فرهنگی و هنری انجمن نیز به موازات این حرکت، کار خودش را آغاز کرده است و با حضور چهره‌های نخبه و مطرح علمی و فرهنگی استان در حال طرح‌ریزی برنامه‌های مدون و تهیه لیست مفاخر و مشاهیر استان است که تاکنون لیست ۲۷ نفره‌ای همراه با شرح حال و بررسی زندگی‌نامه و احوالات و آثار این بزرگان تهیه شده است.
فلاح تصریح کرد: گاه در سر راه معرفی مفاخر و مشاهیر اشکالاتی بروز پیدا می‌کند که در صدد هستیم با همدلی و همراهی بزرگان، موثران فکری و فرهنگی و نخبگان استان آنها را برطرف نماییم تا نسل جوان و نوجوان هر چه بیشتر از پیشینه، تلاش ها و فعالیت های بزرگان سرزمینش مطلع گردد.
محمدعلی گلاب‌زاده  بر معرفی مشاهیر، مفاخر و بزرگان استان تاکید کرد و گفت: شخصیت‌های بزرگی در دیار کرمان درخشیده‌اند که لازم است آنها را از مهجوریت بیرون بیاوریم.
حجت الاسلام دعایی، رئیس موسسه اطلاعات نیز تصریح کرد: باید معیارهای انتخاب مشاهیر و مفاخر استان روشن، دقیق و جامع تعریف و تببین شود تا کار انتخاب به سهولت انجام پذیرد.