دیدار رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اعضای همایش ملی «ناظم الاطباء کرمانی»

چهارشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۸ دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه ۹۸ با اعضای همایش ملی «ناظم الاطباء کرمانی» دیدار و گفت‌وگو کرد. در ابتدای این دیدار که با حضور مهندس وحیدرضا قربانی، معاون اجرایی، دکتر کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی انجمن، دکتر محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و […]

چهارشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۸

IMG 9892
دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه ۹۸ با اعضای همایش ملی «ناظم الاطباء کرمانی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار که با حضور مهندس وحیدرضا قربانی، معاون اجرایی، دکتر کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی انجمن، دکتر محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، دکتر محمد صادق بصیری دبیر علمی همایش و دکتر محمد ستایش رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد، دست‌اندرکاران همایش گزارشی از فعالیت‌های انجام شده برای برگزاری این رویداد علمی را بیان کردند.
در ادامه، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و اقدامات برگزار‌کنندگان این همایش ملی در راستای تکریم مفاخر فرهنگی کشور گفت: انجمن برای مشارکت در این همایش ملی و به جهت تکریم مقام علمی ناظم الاطبای کرمانی، ۳ اثر علمی شامل «نامه زبان آموز» ، «تعلیمات ابتدایی» و دیوان اشعار «میرزا کاظم طبیب» را با مشارکت دبیرخانه این همایش منتشر خواهد کرد.
گفتنی است همایش ملی ناظم الاطبای کرمانی با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی سراسر کشور ۱۴ دی‌ماه جاری همزمان با برگزاری هفته بزرگداشت خواجوی کرمانی در استان کرمان برپا خواهد شد.
میرزا علی‌اکبر خان نفیسی مشهور و ملقب به ناظم‌الاطباء کرمانی در پانزدهم فروردین ماه سال ۱۲۲۶ در کرمان چشم به جهان گشود.
اواز جمله پزشکان ایرانی در عهد قاجار وپزشک مخصوص دربار مظفرالدین شاه بود.
ناظم الاطباء، در تاسیس چند بیمارستان به سبک اروپایی در تهران و مشهد و… نقش موثری داشت و از بنیان‌گذاران نخستین مجلس حفظ‌الصحه در تاریخ ایران به‌ شمار می‌رود.
این پزشک فقید درکنار تالیفات متعدد در حوزه پزشکی، آثاردیگری هم از خود به جا گذاشته است که از آن جمله می‌توان به فرهنگ لغات چهار جلدی با عنوان «فرهنگ ناظم‌الاطباء»، «نامه زبان آموز» و «تعلیمات ابتدایی» اشاره کرد.