دیدار رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

مرادجان بوری بایف، رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفتگو کرد. شالویی در ابتدای این دیدار ضمن خیر مقدم به رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو و هیأت همراه گفت: از نظر ما موسسه فرهنگی اکو به دلیل ارتباط مستقیم با جهان فارسی زبان و به […]

مرادجان بوری بایف، رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.
شالویی در ابتدای این دیدار ضمن خیر مقدم به رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو و هیأت همراه گفت: از نظر ما موسسه فرهنگی اکو به دلیل ارتباط مستقیم با جهان فارسی زبان و به جهت اصالت فرهنگی و دیپلماتیک، همواره مجموعه ای مهم و تأثیرگذار در مناسبات فرهنگی، علمی و اجتماعی کشورهای عضو سازمان اکو است و انجمن نیز مفتخر است که از گذشته تا اکنون فعالیت های مشترک قابل توجهی با این موسسه داشته است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اضافه کرد: انتظار ما این است که همواره شاهد همکاری های پویا و اثر بخش فرهنگی میان دو مجموعه باشیم. شخصیت های فرهنگی مختلفی از کشورهای عضو اکو در انجمن مورد اکرام و تکریم قرار گرفته اند و امروز هم آمادگی داریم که در فرایند تجلیل از مفاخر این کشور ها- چه در محل انجمن و یا در موسسه فرهنگی اکو، همکاری و مساعدت لازم را داشته باشیم.
شالویی در پایان با بیان این که هم دلی و هم زبانی از عوامل گسترش روابط فرهنگی و انسانی است گفت: ما و همسایگانمان در کشورهای عضو اکو علاوه بر هم دلی، بعضا هم زبان هستیم و این عوامل موجب شده است که روابط صمیمانه و مستمر فرهنگی وعلمی میان ما و این کشورها شکل بگیرد.
او تأکید کرد: اشتراکات مختلف فرهنگی و تمدنی که در کشورهای عضو اکو وجوددارد باعث شده است که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در نکوداشت و پاسداشتِ چهره های برجسته این کشورها به خصوص کشور دوست و همسایه، تاجیکستان اقدامات قابل توجهی را به منصه ظهور برساند.
مرادجان بوری بایف، رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو نیز در این جلسه طی سخنانی گفت: خداوند را شاکرم که این فرصت برای من پیش آمد تا در دور جدید مدیریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با جناب آقای دکتر شالویی رئیس جدید انجمن دیدار و گفت و گو کنم. انجمن با سابقه یکصد ساله خود، فعالیت های فرهنگی ماندگاری داشته و موسسه فرهنگی اکو نیز از چنددهه پیش تا اکنون تلاش کرده است که اقدامات بسزایی را در زمینه نکوداشت مفاخر و تجلیل از «فرهنگ» و «تمدن» کشورهای عضو انجام دهد.
او اضافه کرد: خوشبختانه اخیرا کشور ترکیه نیز به «اکو» پیوست.چندماه قبل هم وزیر محترم فرهنگ جمهوری آذربایجان نیز پس از ملاقات با مقامات ایرانی از موسسه فرهنگی اکو بازدید کردند که امیدواریم این کشور نیز در آینده نزدیک به کشورهای عضو «اکو» بپیوندد.
رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو تصریح کرد: موسسه اکو تلاش می کند در معرفی و رونمایی از فرهنگ ایران بزرگ اقدامات قابل توجهی را انجام دهد اما این مهم به تنهایی از عهده ما برنمی آید. خوشبختانه با همکاری نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران فعالیت های مختلفی انجام داده ایم اما این اقدامات کافی نیستند چرا که ظرفیت و دارایی فرهنگی ایران فراوان و ارزشمند است و در این مسیر باید عمق و کیفیت همکاری ها روز به روز افزایش پیدا کند.
بوری بایف ادامه داد: موسسه اکو تلاش می کند با همکاری کشورهای عضو به خصوص جمهوری اسلامی ایران اقدامات موثری در زمینه روابط چندجانبه، توجه به همسایگان و تقویت حضور دیگر کشورهای منطقه در سازمان اکو را به بهترین شکل ممکن عملیاتی کند.
او تأکید کرد: خوشبختانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران در تجلیل از چهره های برجسته علمی و فرهنگی کشورهای عضو اکو اقدامات مهم و موثری را انجام داده است. البته باید توجه داشت که انجمن و موسسه اهداف مشترک زیادی دارند که در آینده می تواند منشا فعالیت های ملی و بین المللی در جهان فرهنگ و علم باشد.
رئیس جدید موسسه فرهنگی اکو در پایان سخنان خود گفت: با توجه به شرایط بحرانی در جهان معاصر و با عنایت به جنبه های مثبت و منفی بحث جهانی سازی که امروز گریبانگیر اکثر کشورهای جهان است، توجه بیشتر به «فرهنگ» و «تمدن» کشورهای عضو اکو با نگاهی جامع به حفظ اصالت فرهنگی، تکریم مقدسات، سنت ها وارزش های تمدنی می تواند زمینه همکاری و گسترش مناسبات فرهنگی و علمی این کشورها را بهتر و بیشتر فراهم آورد.
در پایان این دیدار صمیمانه نیز، شاه منصور معاون رئیس موسسه فرهنگی اکو، کاوه خورابه و مهدی شفیعی معاونین علمی – پژوهشی و اجرائی انجمن، همچنین علیرضا حبیبی مشاور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی پیشنهادات خود را به منظور کیفی سازی و گسترش فعالیت های دو مجموعه در آینده، ارائه کردند.