در دیدار سفیر افغانستان در ایران با رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید شد؛

پاسداشت مقام «کمال‌الدین بهزاد» در ایران و افغانستان

عبدالقیوم سلیمانی سفیر افغانستان در ایران با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در محل تالار آیینه انجمن دیدار و گفت و گو کرد. شالویی در این جلسه ضمن خوشامدگویی به هیأت عالی رتبه افغانستانی گفت: امیدوارم نشست امروز عاملی برای تحکیم و گسترش فعالیت های فرهنگی و علمی میان تهران و کابل […]

عبدالقیوم سلیمانی سفیر افغانستان در ایران با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در محل تالار آیینه انجمن دیدار و گفت و گو کرد.
شالویی در این جلسه ضمن خوشامدگویی به هیأت عالی رتبه افغانستانی گفت: امیدوارم نشست امروز عاملی برای تحکیم و گسترش فعالیت های فرهنگی و علمی میان تهران و کابل باشد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه افزود: ما همواره جایگاه مفاخر را گرامی می داریم و با اینکه بسیاری از مفاخر فرهنگیِ فارسی زبان در بیرون از مرزهای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند نیز اکرام و تکریم این بزرگان را در دستور کار انجمن خواهیم داشت. درهمین راستا بسیار شایسته است که مراسم نکوداشت «کمال الدین بهزاد» نقاش بزگ ایرانی و از نقاشان برجسته مکتب هرات به صورت مشترک میان انجمن و نهادهای فرهنگی افغانستان برگزار شود.
شالویی تأکید کرد: مرزهای جغرافیایی هرگز نمی توانند مانع روابط فرهنگی، اجتماعی و مذهبی باشند؛ از اینرو فرهنگ ها و چهره های شاخص علمی – فرهنگی برغم فواصل زمینی، در مرزهای فکری و معنوی ما حضور پررنگ دارند. امیدداریم با یاری خداوند متعال و با همت مسئولان ایرانی و افغانستانی روابط مشترک و اقدامات موثر فرهنگی میان دوکشور بیش از گذشته جریان داشته باشد.
عبدالقیوم سلیمانی سفیر افغانستان در ایران نیز در این دیدار با تقدیر از رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیران و کارکنان این نهاد فرهنگی گفت: دغدغه های فرهنگی ایران و افغانستان مشترک است. ما مفاخر مشترکِ فراوانی با ایران داریم.
او اضافه کرد: این مسئله برای من همیشه یک اصل است که مشترکات مختلف میان ایران و افغانستان در هیج جای دیگر از دنیا سابقه ندارد؛ این امر در فرهنگ، هنر و حتی ورزش بسیار پررنگ است. با این حال در حوزه شناخت فرهنگی میان ما و ایران فعالیت قابل توجهی صورت نگرفته و ضروری است که به این مهم توجه بیشتری شود. همچنین باید برای بروز و ظهور شخصیت های فرهنگی قدیم و جدید هم فعالیت های چشمگیری انجام گردد.
سفیر افغانستان در ایران تأکید کرد: متأسفانه برخی از مفاخر افغانستانی به دلایل مختلف به غرب و آمریکا مهاجرت کرده اند؛ حتی برخی از آنها که در ایران حضور داشته اند هم آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته اند؛ ما امیدوارم با همکاری سفارت و انجمن از این مهاجرت ها هم جلوگیری شود وکوشش نماییم که این شخصیت ها، هم در ایران و هم در افغانستان بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.
گفتنی است در این دیدار کاوه خورابه و مهدی شفیعی معاونین پژوهشی و اجرائی و علیرضا حبیبی عضو شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، عابد اکبری مدیر موسسه تحقیقات بین المللی ابرار و ارشاد احراری خبرنگار شبکه تمدن افغانستان نیز حضور داشتند.