دیدار مسئولان جشنواره نوجوان خوارزمی با رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

دبیر علمی و جمعی از مسئولان جشنواره نوجوان خوارزمی با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفتگو کردند. رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این نشست گفت: معرفی مفاخر ایران به نسل جدید مواجه با موانعی است که یکی از دلایل آن تغییر معیار های فرهنگی در عصر […]

دبیر علمی و جمعی از مسئولان جشنواره نوجوان خوارزمی با محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی دیدار و گفتگو کردند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این نشست گفت: معرفی مفاخر ایران به نسل جدید مواجه با موانعی است که یکی از دلایل آن تغییر معیار های فرهنگی در عصر حاضر است.
او ادامه داد: در گذشته نسل جوان و نوجوان به حکما، عرفا و شعرای ما علاقه و توجه بیشتری داشتند اما امروز به دلیل توجه نسل جدید به شخصیت سازی های نوین، برگرداندن نگاه آن ها به شاخص های گذشته، کمی دشوارتر شده است. با این حال در این مسیر می توان با صبوری و فرهنگ سازی صحیح اقدام کرد.
شالویی تأکید کرد: در باب معرفی مفاخر ایران به نسل های جدید باید اندیشه و آثار آنها به زبان ساده و روان همراه با تصویرسازی های جذاب هنری عرضه شود؛ همچنین باید فرازهای پرجاذبه زندگی آن ها بیش از پیش پررنگ گردد.
در ابتدای این جلسه، ژینوس کشکاری دبیر علمی جشنواره نوجوان خوارزمی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در این جشنواره ملی گفت: زبان و ادب فارسی، مناظرات علمی و مطالعات اجتماعی دو محور مهم جشنواره امسال هستند که با حوزه مفاخر فرهنگی نیز ارتباط دارند، از این رو بر آن شدیم تا با حضور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از تجارب مدیریت و مجموعه این نهاد در بهره برداری بهتر از این محورها برای معرفی مفاخر به نوجوانان بهره مند شویم.
او تصریح کرد: امیدواریم با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ضمن معرفی بهتر چهره های تابناک عرصه علم و فرهنگ به نسل های نوجوان و جوان کشور، در هویت سازی و تقویت بنیه فرهنگی این نسل ها اقدامات قابل توجهی صورت بگیرد.
در این نشست حمید یزدانی مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه وزارت آموزش و پرورش، کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی انجمن، نادره جلالی مدیر پژوهش های راهبردی انجمن، فاطمه اسد ناظر کشوریِ زبان و ادب فارسی و هایده سبحانی ناظر کشوریِ مناظرات علمی و مطالعات اجتماعی جشنواره نوجوان خوارزمی نیز حضور داشتند.