دکتر حسن بلخاری در دیدار با هیأت عالی رتبه فرهنگی جمهوری تاجیکستان خبر داد:

هرسال از یک چهره برجسته تاجیک در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تجلیل خواهیم کرد

هیأت عالی رتبه فرهنگی جمهوری تاجیکستان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در محل تالار آیینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دکتر حسن بلخاری با اشاره به اهمیت ارتباطات گسترده فرهنگی ایران و تاجیکستان گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان با هم برادرند […]

هیأت عالی رتبه فرهنگی جمهوری تاجیکستان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در محل تالار آیینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار دکتر حسن بلخاری با اشاره به اهمیت ارتباطات گسترده فرهنگی ایران و تاجیکستان گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان با هم برادرند و امیدوارم شما عزیزان تاجیکی اوقات خوشی را در ایران سپری کنید و از میهمان نوازی ایرانیان به بهترین وجه ممکن بهره‌مند شوید.
او افزود: ما در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بسیاری از چهره‌های برجسته کشور دوست و برادر تاجیکستان را مورد تکریم و تجلیل قرار داده‌ایم که از جمله آن‌ها می‌توان به باباجان غفوراف، صدرالدین عینی، لایق شیرعلی و محمدجان شکوری بخارایی اشاره کرد. همچنین ضمن برگزاری مراسم‌هایی باشکوه در راستای تجلیل از این چهره‌های برجسته تاجیکی، کتاب‌هایی را هم جهت معرفی زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی آنان منتشر کرده‌ایم.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: همت ما براین است که هر ساله از یک چهره برجسته تاجیکستان تجلیل به عمل آوریم. همچنین این سعادت را داریم که با همیاری و همکاری دکتر نظام‌الدین زاهدی سفیر دانشمند و فرهنگ دوست جمهوری تاجیکستان در ایران فعالیت‌های مشترک فرهنگی مختلفی را به منصه ظهور رسانیم.
بلخاری تأکید کرد: ما به عنوان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی وظیفه اصلی‌مان بزرگداشت و پاسداشت چهره‌های فرهنگی ایران و کشورهای همسایه و دوستمان است و نشر آثار متعددی را نیز در این زمینه به عهده داریم که امیدواریم به زودی در اختیار مخاطبین و عموم علاقه‌مندان قرار بگیرد.
در ادامه این دیدار کاوه خورابه و وحیدرضا قربانی معاونین پژوهشی و اجرائی انجمن نیز گزارشی از اقدامات پژوهشی و عمرانی صورت گرفته در این مجموعه را به حاضران ارائه کردند.
همچنین در این نشست صمیمی، رحمان علی شیرعلی یف میرعلی آویج معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان طی سخنانی گفت: از انجمن آثار مفاخر فرهنگی و از همه ایرانیان تشکر می کنم که میهمان ‌نوازی قابل توجهی از ما انجام داده اند. ما در بدو ورود به ساختمان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با دو سردیس کمال‌الدین بهزاد و کمال‌الدین خجندی مواجه شدیم که گویی آن‌ها ورود ما را به این مجموعه زیبای تاریخی خوش‌آمد گفتند. «خجندی» در تاجیکستان متولد شده است اما در ایران و در وطن دوم ما به ما خوش آمد می‌گوید. از نظر ما جایگاه و اهمیت کمال خجندی کمتر از سعدی در شعر فارسی نیست.
او تاکید کرد: ظرافت‌های مردم ایران در مهمان نوازی، فرهنگ و هنر قابل تقدیر و توجه است. امیدواریم گردهمایی‌های بیشتری در ایران فراهم شود تا به بهانه آن ما در کشور دوست و همسایه خودمان بیشتر حضور داشته باشیم. در حال حاضر نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بهانه‌ای بود تا چند روزی را میهمان شما ایرانیان عزیز باشیم.
میرعلی آویج در پایان گفت: من اولین بار است که به بازدید از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مفتخر می‌شوم، این بنا و فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شود، بسیار برای من جذاب و قابل توجه است.
گفتنی است در این دیدار، معاون اول رئیس کتابخانه ملی تاجیکستان، دستیار ارشد رییس آکادمی علوم تاجیکستان، مدیران ارشد وزارت فرهنگ و جمعی از نویسندگان، شعرا، ادبا، ناشرین و خبرنگاران برجسته تاجیک نیز حضور داشتند.