با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منصوب شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی حجت الاسلام مهدی ایمانی‌پور را به عنوان رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منصوب کرد. در حکمی که از سوی محمدمهدی اسماعیلی برای انتصاب حجت الاسلام ایمانی پور صادر شده، نخستین تاکید بر استفاده از مدیران و رایزنان جوان، انقلابی و تحول خواه است. متن حکم به […]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی حجت الاسلام مهدی ایمانی‌پور را به عنوان رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منصوب کرد.
در حکمی که از سوی محمدمهدی اسماعیلی برای انتصاب حجت الاسلام ایمانی پور صادر شده، نخستین تاکید بر استفاده از مدیران و رایزنان جوان، انقلابی و تحول خواه است. متن حکم به این شرح است:
«جناب حجت الاسلام آقای مهدی ایمانی‌پور
با عنایت به تعهد، تجارب اجرایی و آشنایی دیرینه‌ای که با فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور دارید و بنا بر مصوبه شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موافقت مقام معظم رهبری و ولی امر مسلمین جهان، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، به موجب این حکم برای مدت سه سال به عنوان «رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» منصوب می‌شوید.
امید است با اتکال به خداوند قادر متعال و با امعان نظر به اهداف و شرح وظایف سازمان و بیانات و فرامین رهبری معظم انقلاب اسلامی، برای انجام مأموریت‌های ذیل اهتمام وافر را به کار گیرید:
۱. استفاده از نیروهای جوان انقلابی و تحول خواه در سطوح مدیریتی داخل و خارج از کشور
۲. پایبندی به اساسنامه سازمان و تحقق مفاد آن
۳. هماهنگی برای تبیین و تبلیغ مواضع و اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
۴. توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی در همه زمینه‌ها و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی کشور و وزارت‌خانه
۵. برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم برای حضور اهالی فرهنگ و ادب و هنر جمهوری اسلامی ایران در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی دیگر کشورها
۶. توسعه پایدار و اثرگذار روابط فرهنگی با کلیه کشورهای همسایه
۷. تعمیق روابط و استفاده از ظرفیت سازمان‌های فرهنگی بین‌المللی مانند اکو، آیسسکو، مجمع فقه اسلامی، ارسیکا و سایر سازمان‌های بین المللی
۸. گسترش گفت‌وگوهای فرهنگی در کنار گفت‌وگوهای دینی با نخبگان فرهنگی جهان
۹. بومی سازی پایدار فعالیت‌های فرهنگی بین المللی
۱۰. توجه خاص به ایرانیان خارج از کشور و مشارکت دادن آنها در فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی
۱۱. اجرای دقیق موافقت نامه‌های فرهنگی و انعقاد موافقت نامه‌های جدید در جهت توسعه و گسترش فرهنگ و هنر اسلام و انقلاب اسلامی
۱۲. برنامه‌ریزی و انجام هماهنگی‌های لازم در جهت انعقاد تفاهم نامه‌های فرهنگی در ارتباطات و مناسبات بین المللی
۱۳. پشتیبانی از ترویج زبان و ادب فارسی در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای منطقه
ارایه گزارش مستمر فصلی از پیشرفت اجرای بندهای مذکور مورد انتظار است.
شایسته است با بهره‌گیری از نیروهای مؤمن، مکتبی، کارآمد و آماده و آشنا به مسایل بین‌المللی در جهت ارائه تصویری درست از مبانی ارزشی و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی مبادرت نمایید و در جهت توسعه و ترویج مناسبت‌های فرهنگی با ملل نیک‌اندیش جهان به ویژه مسلمانان و مؤمنان و علاقه‌مندان به فرهنگ و ادب برگرفته از دین و آیین راستین همت گمارید.
لازم است از تلاش‌های سازنده برادر دانشمند و خدمتگزار، جناب آقای دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان، در مدت طولانی مسئولیت بیش از هشت ساله این سازمان تقدیر و تشکر نمایم.
مزید توفیق جناب‌عالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق اهداف دولت مردمی، ظل توجهات حضرت ولی‌عصر (عج) و رهبری حکیمانه حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از خداوند منان خواستارم.»
گفتنی است، حجت‌الاسلام محمد مهدی ایمانی پور، متولد ۱۳۴۳ دارای تحصیلات عالی حوزوی، مدرس و محقق در زمینه حقوق و کلام اسلامی است. از او مقالات متعددی در مجلات داخلی و خارجی منتشر شده و ترجمه و باز نویسی کتاب «اسلام و چالش‌های دوره مدرن» از زبان آلمانی از جمله آثار اوست.
از سوابق اجرایی و مدیریتی او هم می‌توان به قائم مقام و دبیر شورایعالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مدیرکل فرهنگی «اروپا و آمریکا» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و آلمان، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد.