به بهانه 25 شوال و سالروز شهادت امام صادق(علیه السلام)

شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام)

چهارشنبه ۲۸ خرداد ماه مصادف با ۲۵ ماه شوال و سالروز شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) است. این که امام(علیه السلام) در چه ماهی وفات یافته اند، روایات مختلف است. برخی بیست و پنجم شوال و برخی نیمه رجب را روایت کرده اند اما روایت بیست و پنجم شوال مشهورتر است. شیخ عباس قمی […]

چهارشنبه ۲۸ خرداد ماه مصادف با ۲۵ ماه شوال و سالروز شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) است.

این که امام(علیه السلام) در چه ماهی وفات یافته اند، روایات مختلف است. برخی بیست و پنجم شوال و برخی نیمه رجب را روایت کرده اند اما روایت بیست و پنجم شوال مشهورتر است. شیخ عباس قمی در منتهی الامال می گوید:«حضرت صادق علیه السلام در ماه شوال سال یک صد و چهل و هشت به سبب انگور زهرآلوده که منصور به آن حضرت خورانیده بود، وفات کرد و به شهادت رسید. و در وقت شهادت از سن مبارکش شصت و پنج سال گذشته بود. در کتاب های معتبر معین نکرده اند که کدام روز از شوال بوده است ولی صاحب کتاب جنات الخلود که محقق ماهریست بیست و پنجم آن ماه را گفته و به قولی دوشنبه نیمه رجب بوده است.»
لحظات آخر عمر شریف امام ششم(علیه السلام)
شیخ طوسی از سالمه، خدمتکارحضرت صادق علیه السلام روایت کرده که گفت، من در وقت احتضار نزد حضرت صادق علیه السلام بودم که بی هوش شد و چون به هوش آمد فرمود: به حسن بن علی بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب علیه السلام معروف به افطس، هفتاد سکه طلا بدهید به فلان و فلان، فلان مقدار بدهید. من گفتم: به مردی که بر تو با چاقو حمله کرد و می خواست تو را بکشد، عطا می کنی و می بخشی؟ فرمود: می خواهی من از آن کسانی که خدا ایشان را به صله رحم کردن ستایش نموده، نباشم. که در وصف ایشان فرموده: «وَ الَّذِین َ یَصِلُونَ ما اَمَرَاللهُ بِهِ اَن یُوصَلَ وَ یَخشَونَ رَبَهُّم وَ یَخافُونَ سُوءَ الحِسَابِ؛ و آنان که پیوندهائی را که خداوند به آن امر کرده برقرار می نمایند (صله رحم می کنند) و از خدایشان می ترسند و از محاسبه بدفرجام بیمناکند». پس فرمود: ای سالمه به درستی که حق تعالی بهشت را خلق کرد و آن را خوشبو گردانید و بوی مطبوع آن از فاصله ای به مسافت دو هزار سال به مشام می رسد و بوی آن را کسی که عاق والدین شده و کسی که ارتباط خود را با خویشاوندان و رحم خود قطع نموده نمی شنود و درنمی یابد… .
بر طبق وصیت، آن حضرت را غسل دادند و کفن کردند. امام کاظم علیه السلام او را در لباس احرام و هم پارچه یا پیراهنی که یادگار جدش امام سجاد علیه السلام بود پیچیده و محفوظ کردند. مراسم تشییع بی مانندی برای پیکر آن حضرت انجام شد.
ابوهریره عجلی در مورد تشییع و دفنش در آن روزگار این ابیات را سرود:

اقول و قدر احوا به یحملونه
على کاهل من حاملیه و عاتق
اتدرون ماذا تحملون الى الثرى!
ثبیرا ثوى من راس علیاء شاهق
غداه حثا الحاثون فوق ضریحه
ترابا و اولى کان فوق المفارق

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی شهادت این امام همام را به عموم مسلمانان و شیعیان آن حضرت تسلیت و تعزیت عرض می نماید.