روایت دکتر حدادی از خانه امیربهادر

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۴ دکتر حدادی از خانه امیربهادر روایت می‌کند. دکتر نصرالله حدادی پژوهشگر تاریخ تهران و نویسنده کتاب «با ما به تهران بیایید» همراه تعدادی از اعضای مجله همشهری محله روز دوشنبه ۱۴ دی ماه  ۱۳۹۴از  خانه امیربهادر وزیر دربار عصر مظفری به‌عنوان یکی از مکان‌های تاریخی منطقه ۱۱ (انجمن […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۴

IMG 6197

دکتر حدادی از خانه امیربهادر روایت می‌کند.

دکتر نصرالله حدادی پژوهشگر تاریخ تهران و نویسنده کتاب «با ما به تهران بیایید» همراه تعدادی از اعضای مجله همشهری محله روز دوشنبه ۱۴ دی ماه  ۱۳۹۴از  خانه امیربهادر وزیر دربار عصر مظفری به‌عنوان یکی از مکان‌های تاریخی منطقه ۱۱ (انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کنونی)  بازدید به‌عمل آورد و با دکتر نادره جلالی مدیر روابط عمومی و کیانوش بیرانوند مدیر انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به گفتگو پرداخت.
دکتر حدادی توضیحات جامعی درباره شخصیت امیربهادر و خانه تاریخی او  بیان کرد. وی گفت: نام امیربهادر برخلاف بسیاری از نام‌های گذشته تاریخی که از بین رفته‌اند یا تغییر کرده‌اند هنوز به یادگار مانده است. گرچه بیشتر اهالی محله او را نمی‌شناسند اما نامش را با نام پلی که به او منسوب است یاد می‌کنند. «پل امیربهادر، پلی شمالی‌ـ جنوبی روی حوضچه یخچال بود که این روزها محل تقاطع خیابان شهید بشیری و خیابان شیخ بهایی کنونی است. اگرچه امروز از این پل اثری باقی نیست  اما سرای امیربهادر هنوز پا برجا است. این خانه، محل کنونی ‌انجمن آثار و مفاخر فرهنگی است که بیش از یکصدو سه سال سابقه فعالیت در  امور فرهنگی و تاریخی را دارد و یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های علمی کشور به شمار می‌رود.
دکتر حدادی در ادامه درباره شخصیت این رجال بنام عصر قاجار افزود: حسین پاشا‌خان معروف به امیربهادر در دوران مظفرالدین شاه، وزیردربار بود. وی در دوران انقلاب مشروطه، در زمره مخالفان سرسخت  این انقلاب ‌ درآمد و همچون گذشته طرفدار استبداد ماند. اما شاید یکی دیگر از دلایل مهمی که باعث شد نام امیربهادر تا به امروز در تاریخ ماندگار بماند، سبک زندگی و علاقه او به فرهنگ و هنر این مرزو بوم است. علاقه‌ به فردوسی و اثر سترگش شاهنامه باعث ‌شد که او با هزینه شخصی به دستخط عمادالکتاب کتاب شاهنامه فردوسی را  چاپ و منتشر کند که امروزه به شاهنامه امیربهادری مشهور است. خانه امیربهادر در ماههای محرم و صفر میزبان عزاداران حسینی بود و طی این ایام در آن  مراسم عزاداری، روضه‌خوانی و تعزیه برگزار می‌شد،از این رو  به حسینیه امیربهادر نیز مشهور است.
در ادامه دکتر جلالی درباره فعالیتهای انجمن آثارو مفاخر فرهنگی  گفت: انجمن در راستای یکی از اهداف خود که تعظیم و تکریم از مفاخر علمی- فرهنگی است تاکنون ۱۴۶ مراسم بزرگداشت برگزار کرده و کتابهای متعددی در زمینه جغرافیایی تاریخی شهرهای ایران،آثار مفاخر فرهنگی،متون خطی در حوزه ادبیات، تاریخ، فلسفه و … در طول ‌سال‌ها فعالیت به چاپ رسانده است. او  افزود: ‌انجمن ماهانه یک مراسم  بزرگداشت در این مکان و نشست‌های تخصصی نیز در ساختمان شماره دو انجمن واقع در خیابان انقلاب برگزار می‌کند که شرکت در این بزرگداشت‌ها برای عموم آزاد است.