رونمایی از بزرگترین قرآن دستنویس

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۱ «شوکت استم اف»، شهروند تاجیک تبار سمرقند، توانسته است در مدت پنج سال نوشتن بزرگ‌ترین قرآن مجید در جهان را به پایان برساند. به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان، «شوکت استم اف»، شهروند تاجیک تبار سمرقند، توانسته است، که در مدت پنج سال  بزرگترین قرآن دستنویس جهان […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۱

ghorankhati«شوکت استم اف»، شهروند تاجیک تبار سمرقند، توانسته است در مدت پنج سال نوشتن بزرگ‌ترین قرآن مجید در جهان را به پایان برساند.

به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان، «شوکت استم اف»، شهروند تاجیک تبار سمرقند، توانسته است، که در مدت پنج سال  بزرگترین قرآن دستنویس جهان را، در این شهر بنویسد.

این قرآن کریم با خط نسخ عربی در ۳۱۱ صحیفه نوشته شده، طول آن ۱،۵ متر و پهنایش ۸۶ سانتی‌متر است، این کتاب، ۱۰۰ کیلو وزن دارد. وی، ۱۰ سال پیش نیز یک نسخه دیگری از قرآن مجید را با حجم و وزن کمتر از این تألیف کرده بود، که طول آن ۱ متر و حدود ۴۰ کیلو وزن داشت.

گفتنی است، تخصص اساسی «شوکت استم اف» مهندس تکنیکی است، اما او از سال ۹۵ به این سو دست‌نویس کردن اثرهای کلاسیکی را  شروع کرده، در این میان اشعاری چند از رودکی، سعدی شیرازی، عمر خیام و علی‌شیر نوایی را به خط فارسی خوشنویسی کرده است