رونمایی از بزرگترین نهج البلاغه مطلا جهان

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۲ نخستین و بزرگترین نهج‌البلاغه مطلای جهان در روز ۳۰ مهر ماه با حضور خبرنگاران در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد. علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه رونمایی نخستین و بزرگترین نهج البلاغه مطلا جهان، درباره ادامه حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب در […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۲

nahjolbalaghe

نخستین و بزرگترین نهج‌البلاغه مطلای جهان در روز ۳۰ مهر ماه با حضور خبرنگاران در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه رونمایی نخستین و بزرگترین نهج البلاغه مطلا جهان، درباره ادامه حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب در خارج از کشور گفت: تلاش خواهیم کرد با شرکت در این نمایشگاه‌ها به گسترش صنعت نشر ایران کمک کنیم.

وزیر ارشاد در جمع خبرنگاران درباره این اثر گفت: این نهج‌البلاغه که به شکل طلاکوب و مطلا است، کار بی‌نظیری محسوب می‌شود و پس از رونمایی به رهبر معظم انقلاب اسلامی هدیه خواهد شد.

وی افزود: پیش از این قرآن کریم نیز به شکل مطلا کتابت شده بود و این بار با همت آقای بهرانی کتاب نهج‌البلاغه در این قالب کتابت شده است. ایشان برای این کتابت زحمات بسیاری کشیدند و در حالی که کارمند یکی از ادارات دولتی هستند و باید هر روز صبح در محل کار نیز حاضر می‌شدند، ساخت این کتاب را شروع کردند و در مدت کتابت که یکسال به طول انجامید، گاهی اوقات ایشان تنها دو ساعت در طول شبانه‌ روز می‌خوابیدند.

علی جنتی عنوان کرد: قرار بود این قرآن در محل دیگری رونمایی شود اما به دلیل کمبود وقت مجبور شدیم در وزارت ارشاد از این نهج‌البلاغه رونمایی کنیم. ما از ساخت چنین آثاری حمایت می‌کنیم و امیدواریم که در آینده هم این اقدامات ادامه پیدا کند.

وی در پایان یادآور شد که در آینده نزدیک این نهج‌البلاغه مطلا برای عموم در مکان‌های دیگر به نمایش در خواهد آمد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه رونمایی از این کتاب در پاسخ به خبرنگار «ایبنا» مبنی بر روند حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای خارجی گفت: جمهوری اسلامی ایران هر سال در نمایشگاه‌های بین‌المللی و سرشناس کتاب شرکت می‌کند. برای نمونه ما چندین سال است در نمایشگاه فرانکفورت شرکت داریم. نمایشگاه فرانکفورت یک رویداد بین‌المللی است و ما با شرکت در این نمایشگاه به گسترش صنعت نشر ایران کمک می‌کنیم و تلاش می‌کنیم این راه کار را ادامه دهیم.

وی افزود: علاوه بر نمایشگاه فرانکفورت در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب چون نمایشگاه‌های بیروت، مسکو و بلونیا نیز شرکت می‌کنیم اما هنوز به طور مستقل نمایشگاه کتابی در کشوری خارجی برگزار نکرده‌ایم. همچنین تلاش می‌کنیم در هفته‌های فرهنگی که در کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار می‌شود شرکت کنیم و در کنار عرضه کتاب و دیگر محصولات فرهنگی اعم از فیلم، آثار خوشنویسی، نقاشی، هنرهای تجسمی را به جهانیان نمایش دهیم

بزرگترین نهج‌البلاغه مطلا جهان در ۵۷۰ صفحه و در ابعاد ۴۷ در ۷۷ سانتی‌متر با خط ایرانی توسط علیرضا بهرانی کتابت شده است. در این اثر نزدیک به ۶۰ ورق طلا در هر صفحه به کار رفته و در مجموع ۳۴ هزار و ۲۰۰ ورق طلا به قیمت ۱۱۰ میلیون تونان برای ساخت آن مصرف شده است.

علیرضا بهرانی بیش از ۴۸ جلد قرآن مجید را با خطوط مختلف اسلامی کتابت کرده است. وی همچنین کاتب نخستین قرآن شکسته نستعلیق و معلی است. در کارنامه هنری وی کتابت بزرگترین و کوچکترین قرآن مطلای جهان وجود دارد.

بهرانی در کنار کتابت قرآن کارمند بیمارستان رضوی مشهد است و بزرگترین نهج‌البلاغه مطلای جهان را در مدت یکسال و از نیمه شب تا اذان صبح کتابت کرده است.