رونمایی از تندیس دکتر احمد اقتداری در مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۲ دایره المعارف بزرگ اسلامی به پاس بیش از نیم قرن تحقیقات و فعالیت های فرهنگی دکتر احمد اقتداری در حوزۀ خلیج فارس و جنوب کشور از تندیس این عضو شورای عالی علمی مرکز رونمایی می کند. بنا بر این خبر مراسم رونمایی از تندیس دکتر احمد اقتداری […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۲

tandis-dr-ahmad-eghtedari

دایره المعارف بزرگ اسلامی به پاس بیش از نیم قرن تحقیقات و فعالیت های فرهنگی دکتر احمد اقتداری در حوزۀ خلیج فارس و جنوب کشور از تندیس این عضو شورای عالی علمی مرکز رونمایی می کند.

بنا بر این خبر مراسم رونمایی از تندیس دکتر احمد اقتداری رأس ساعت ۱۴ روز چهارشنبه نهم بهمن ماه ۱۳۹۲،در محل دائرهالمعارف بزرگ اسلامی  با حضور جمعی از پژوهشگران، اندیشمندان و فرهیختگان کشور برگزار می شود.

در این مراسم آقایان سیدکاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی، دکتر سید صادق سجادی معاون پژوهشی مرکز، دکتر کیانوش کیانی هفت لنگ مشاور عالی مرکز، دکترعلی آل داود پژوهشگر بخش تاریخ مرکز، دکتر محمد باقر وثوقی استاد دانشگاه تهران و دکتر احمد اقتداری سخنرانی خواهند کرد.

شرکت دراین مراسم برا ی عموم آزاد است.

دکتر احمد اقتداری گراشی آموزگار، وکیل دادگستری، استاد دانشگاه و پژوهشگر در زمینه تاریخ و جغرافیای جنوب ایران و خلیج فارس است.او در ۱۳۰۴ به دنیا آمد. پدرش مرتضی‌قلی خان اقتداری گراشی و مادرش انیس خانم بود. تحصیلات خود را در لار و شیراز انجام داد و وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد.مدتی در دبیرستان‌های تهران و دانشسرای مقدماتی تدریس کرد و نیز به وکالت دادگستری پرداخت. همزمان به تحقیق در باره تاریخ منطقه لارستان پرداخت. به خاطر همین مطالعات و پژوهش‌ها به تدریس در رشته تاریخ دانشگاه تهران دعوت شد. او بعدها به خاطر پژوهش‌های خود به دریافت دکتری افتخاری از دانشگاه تهران نائل شد.

سال گذشته نیز مرکزموقوفات دکتر افشار از این چهره فرهنگی تقدیر به عمل آورد و جایزه ویژه خود را به دکتر اقتداری اهدا کرد.

برخی از آثار ایشان عبارت است از: فرهنگ لارستانی، لارستان کهن، خلیج فارس، کشته خویش، از دریای پارس تا دریای چین، کاروان عمر، خاطرات سدیدالسلطنه، ترجمه الفوائد ابن ماجد