رونمایی از کتاب «سال سی» در تالار وحدت

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره کتاب «سال سی» که ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۱ در تالار وحدت رونمایی می‌شود، گفت: برای مشاهده این کتاب دو روز وقت گذاشتم و نمی‌توانستم از بعضی تصاویرش به راحتی بگذرم. برخی تصاویر مرا چند ده دقیقه متوقف می‌کرد و در خاطراتم سیر […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۱

ketab30salعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره کتاب «سال سی» که ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۱ در تالار وحدت رونمایی می‌شود، گفت: برای مشاهده این کتاب دو روز وقت گذاشتم و نمی‌توانستم از بعضی تصاویرش

به راحتی بگذرم. برخی تصاویر مرا چند ده دقیقه متوقف می‌کرد و در خاطراتم سیر می‌داد.

محمدحسین صفار هرندی، که مقدمه کتاب «سال سی» را نوشته است، درباره این اثر گفت: اساسا روایت کردن تاریخ همواره با حرف و حدیث‌هایی همراه بوده و هست. مخصوصا وقتی در مقام بیان قضایای تاریخی، ممکن است نگاه خودمان را دخالت بدهیم و تعریف و تفسیر متفاوتمان را از یک اتفاق بیان کنیم، طبیعی است که وقایع‌نگاری‌های مکتوب و یا گویش شفاهی تاریخ با چون و چراهایی در باب صداقت به کار رفته در توصیف واقعه همراه است. در این میان، عکس و فیلم گواهان صادقی برای بیان وقایع هستند.

وی افزود: در گذشته‌های دور که بشر از چنین امکانی محروم بوده، کمبودش را امروزه حس می‌کنیم و روایت‌های گوناگونی که از یک واقعه در گذشته‌ها به ما رسیده به خاطر محروم بودن انسان از امکانی به نام عکس و فیلم بوده است.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امتیاز عکس نسبت به فیلم گفت: وقتی یک عکس روی یک موضوع یا سوژه توقف می‌کند و لحظه‌ای را به ثبت می‌رساند، به خاطر تمرکز روی در نقطه، تاثیرگذاری‌اش گاهی از فیلم هم بیشتر است.

وی تاکید کرد: بیان تاریخ به زبان تصویر مقوله‌ای است که در کشورهای مدرن به آن توسل جسته‌اند و تاریخ خود را به زبان عکس بیان می‌کنند و کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شود، طالب و خواهان بسیار دارد.

صفار هرندی درباره کتاب «سال سی» گفت: ارزشمند بودن این اثر از آنجاست که یک گزینش هنرمندانه از بین میلیون‌ها تصویر صورت گرفته است که با سرعت می‌شود یک تاریخ سی ساله را با رویت این تصاویر مرور کرد. شخصا وقتی این تصاویر را مشاهده می‌کردم، دو روز وقت گذاشتم و نمی‌توانستم از بعضی از تصاویر به راحتی بگذرم. برخی تصاویر مرا چند ده دقیقه متوقف می‌کرد و در خاطراتم سیر می‌داد. با دیدن یک عکس، بلافاصله تصاویر انضمامی به آن که در خاطراتم قرار داشت از جلوی چشم جانم عبور می‌دادم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم تصریح کرد: تصور من این است که این اثر برای بسیاری همین خاصیت را خواهد داشت و ذهن و خیال آنها را به دوردست‌ها و روزهای خاطره‌انگیز پرواز خواهد داد. طبیعتا برای نسل جوان‌تر نیز این اثر شاید نشاندهنده چیزهایی باشد که در نوشته‌ها کمتر پیدا کرده‌اند یا اگر قرار بود آن را پیدا کنند، معلوم نبود که به این آسانی بتوانند به چنین چیزی دسترسی داشته باشند و حال چون فشرده‌ای از مجموعه‌ای از اطلاعات در قالب یک تصویر جلوی چشم آنها قرار می‌گیرد، چه بسا آنها را از رجوع به هزاران صفحه متنی برای رسیدن به یک حقیقت مستغنی کند.

سردبیر سابق روزنامه کیهان کتاب «سال سی» را کار بزرگی دانست و گفت: بنده به اعتبار اهمیت این کار بود که دست به قلم شدم تا همان حسی که متاثر از عظمت این کار پیدا کرده بودم را به مخاطب این اثر منتقل کنم. البته قلم بنده توان وصف درستی از عظمت این کار برای مخاطب آن را نداشته است.

محمدحسین صفار هرندی ضمن اشاره به زیرکی سازمان اوج در سرمایه‌گذاری برای این کتاب، خاطرنشان کرد: البته این کار یکی از ده‌ها کار موثر و مفیدی است که مغفول مانده و اگر ما در این زمینه مشورت‌هایی با اهل نظر داشته باشیم، خواهیم دید کارهای موثر دیگری نیز وجود دارد. یکی از آنها برقرار کردن ارتباط درست بین نسل امروز با گذشته‌های پرافتخار و البته تلخ و شیرین معاصر است. متاسفانه برخی از موثرترین کارهایی که در ارتباط با تاریخ انقلاب منعکس شده است از زبان دشمنان انقلاب بوده و راوی حوادث انقلاب کسانی هستند که روبروی انقلاب، سد ایجاد کرده‌اند. با این توضیح ما باید زبانی انتخاب کنیم که متهم به اغراق و غلو در مورد یک حقیقت پیموده شده نشود. ویژگی دیگر آن زبان، صداقت در بیان مطالب و نداشتن حب و بغض  در مسیر تصویرگری حقیقت و واقعیت است. این چیزی است که در مساله بازتاب انقلاب در عین وفاداری ما به ارزش‌ها بایستی دیده شود و مدنظر قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تاکید کرد: احساس من این است که در گزینش عکس‌ها و مطالب این کتاب به عنوان برجسته‌ترین حوادث تاریخ سی ساله انقلاب، این صداقت در بیان مطلب و تصویرگری وقایع دیده می‌شود.

کتاب «سال سی» وقایع‌نگاری مصور ایران پس از انقلاب اسلامی، حاصل تلاش پنج ساله رضا طاهرخانی و شورای سیاستگذاری این کتاب است که آثار بیش از ۳۰۰ عکاس را در قالب ۱۴۰۰ عکس ارائه داده است. این کتاب را که سازمان هنری رسانه‌ای اوج منتشر کرده، وقایع سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۷ را روایت می‌کند و قرار است سه‌شنبه هفدهم بهمن ماه در تالار وحدت رونمایی شود.