رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی: خوزستان امتیازات تاریخی ویژه‌ای دارد

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن بیان ویژگی‌های تاریخ، تمدن و فرهنگ خوزستان در دوره‌های مختلف این استان را واجد امتیازات ویژه‌ تاریخی خواند و خواستار اهتمام بیشتر به تبیین جایگاه ارزشمند خوزستان در تمدن ایرانی ـ اسلامی شد. دکتر مهدی محقق در دیدار مدیرکل فرهنگ و […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

dr-mohaghegh

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن بیان ویژگی‌های تاریخ، تمدن و فرهنگ خوزستان در دوره‌های مختلف این استان را واجد امتیازات ویژه‌ تاریخی خواند و خواستار اهتمام بیشتر به تبیین جایگاه ارزشمند خوزستان در تمدن ایرانی ـ اسلامی شد.

دکتر مهدی محقق در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: در منابع تاریخی از جمله در آثار ابن حوقل از رواج بحث‌هایی کلامی در بین مردم عادی خوزستان سخن گفته شده است که ما آن مباحث را از مجادلات خواص علم برمی‌شماریم و این نشان می‌دهد که علم‌اندوزی و جریان اندیشه در این منطقه ریشه‌دار است.
رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تاکید کرد: باید همت و اشتیاقی در بین مدیران استان پدید آید که مفاخر بی‌نظیر خوزستان را با برپایی مجالس بزرگداشت به نسل حاضر بشناسانند. از جمله این شخصیت‌های کم نظیر پزشک نامدار خوزستانی به نام “علی بن عباس مجوسی اهوازی” در قرن چهارم است که ترجمه‌ لاتین کتاب «الصناعه الطبیٌه» او در تمام کتاب‌خانه‌های پزشکی اروپا موجود است و از مهم‌ترین منابع پیشرفت علم پزشکی در آنجا به شمار می‌رود. من تاکید می‌کنم که مدیران و مردم اهواز یاد این پزشک کم‌نظیر را با مجلس بزرگداشتی گرامی بدارند.
محقق همچنین با اشاره به نقش عالمان دینی خوزستان در گسترش مذهب شیعه به جایگاه برخی از این دانشمندان دینی اشاره کرد و افزود: از جمله این رجال نامدار “علامه وحید بهبهانی” است که به حق او را مجدد مذهب شیعه‌ دوازده امامی شمرده‌اند و از جمله برنامه‌هایی که باید در خوزستان بدان توجه شود نکوداشت مقام علمی و دینی این شخصیت ارزنده حوزه‌های جهان تشیع است.
در ادامه همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، نیز هدف از این دیدار را ارایه گزارشی از روند فعالیت انجمن آثار و مفاخر خوزستان بیان کرد.
دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خوزستان با تاکید بر اهمیت بازشناخت مفاخر استان و بررسی جنبه‌های مختلف زندگی علمی و فرهنگی آنان و نیز با اشاره به برخی کنگره‌ها و همایش‌ها که در سال‌های گذشته برای بزرگداشت مقام علمی و فرهنگی مفاخر خوزستان برگزار شده است با تشریح برنامه‌های تازه‌ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای تحرک بخشیدن به فعالیت‌های انجمن خواستار توجه و حمایت بیشتر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران از این برنامه‌ها شد.
قنواتی هم‌چنین در دیدار جداگانه‌ای با حسین شاکری، قائم مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، از عزم جدی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای فعالیت اثر‌گذار انجمن خبر داد و افزود: اعتقاد داریم نکوداشت مفاخر و شخصیت‌های ممتاز علمی و فرهنگی استان به تقویت مؤلفه‌های انسجام ملی و وحدت اجتماعی می‌انجامد و زمینه‌ آشنایی‌ نسل کنونی را با خدمات و نقش شخصیت‌های خوزستانی در پیشرفت علم و معرفت و فرهنگ فراهم خواهد کرد.
شاکری، قائم مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری برنامه‌های پیشین انجمن استان خواستار در پیش گرفتن رویکردهای تازه به فعالیت‌های انجمن شد و توجه به برگزاری مجالس نکوداشت مفاخر خوزستان از جمله علامه وحید بهبهانی را از جمله مهم‌ترین مسایلی برشمرد که همه باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند