زندگى کاظم برگ‌نیسى در یک نگاه

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۸۹ کاظم برگ‌نیسى متولد سال ۱۳۳۵ در خرمشهر بود. اولین کتاب وى «واژه‌نامه فلسفى» بود که با همکارى سید صادق سجادى، در سال ۱۳۷۰ منتشر شد. مدتى نیز با برخى مجلدات و دایرهالمعارف‌ها همکارى داشت. مقالاتى همچون «واژه‌هاى دخیل قرآن و دیدگاهها»،«نگاهى به ترجمه تاریخ مفصل عرب قبل […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۸۹
کاظم برگ‌نیسى متولد سال ۱۳۳۵ در خرمشهر بود. اولین کتاب وى «واژه‌نامه فلسفى» بود که با همکارى سید صادق سجادى، در سال ۱۳۷۰ منتشر شد. مدتى نیز با برخى مجلدات و دایرهالمعارف‌ها همکارى داشت.
مقالاتى همچون «واژه‌هاى دخیل قرآن و دیدگاهها»،«نگاهى به ترجمه تاریخ مفصل عرب قبل از اسلام» و «تحقیقى در ساختمان صرفى واژه‌هاى ملک و ملائکه» از جمله مقالات این استاد است.
زنده یاد برگ‌نیسى در حوزه ادبیات عرب و فارسى و ترجمه آثار ادبیات عرب جزو چهره‌هاى برجسته به شمار می‌آمد بطورى که درک عمیق او از ادبیات کهن عرب، زبانزد خواص بود. ترجمه «ترانه‌هاى مهیار دمشقى» و «پیش درآمدى بر شعر عرب معاصر» از آدونیس و شرحهایى که بر «دیوان حافظ»، «شاهنامه فردوسى»،«غزلیات سعدى» و «مثنوى معنوى» و همچنین تصحیح آثار «ابن سینا»، از جمله آثار او به شمار می‌آید.
او همچنین در حوزه عرفان نیز صاحب نظر بود و با مقدمه‌هاى عالمانه، ساده و روان، ضمن بیان مشکلات و گشودن گره‌هاى آثار شاعران بزرگ، جهان ذهنى آنان را نیز به خوبى و آسانى براى خواننده رمز گشایى می‌کرد. جلد نخست شرح «شاهنامه فردوسى» آخرین اثر تألیفى شادروان برگ نیسى است که در آینده‌اى نزدیک به چاپ خواهد رسید.
کاظم برگ‌نیسى، چهارشنبه ۸۹/۴/۳۰ در سن ۵۴ سالگى در تهران درگذشت.