سخنرانی دکترحسن بلخاری در مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی

سه شنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ همایش بزرگداشت «مختومقلی فراغی»شاعر شهیر ایرانی ترکمن ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵ تا ۱۸ با حضور و سخنرانی حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در مراوه تپه استان گلستان روستای آق تقای برگزار می‌شود. علی اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با اعلام این […]

سه شنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

bozorgdast faraghi sokhanrani dr bolkhariهمایش بزرگداشت «مختومقلی فراغی»شاعر شهیر ایرانی ترکمن ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵ تا ۱۸ با حضور و سخنرانی حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در مراوه تپه استان گلستان روستای آق تقای برگزار می‌شود.

علی اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با اعلام این خبر گفت: با توجه به تقارن تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با هفته پایانی اردیبهشت ماه که همه ساله در این زمان نکوداشت مختومقلی برگزار می‌شد، مراسم امسال در ۱۲ اردیبهشت ماه اجرا می‌شود. او افزود: تلاش می‌شود تا برنامه‌ای در خور این شاعر برجسته اجرا شود. مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن در سال یک هزار و ۱۱۲ هجری شمسی در روستای «حاجی قوشان” از توابع شهرستان گنبدکاووس به دنیا آمد، پدرش دولت محمد آزادی از شاعران سرشناس قرن دوازدهم ترکمن و گوگلان و مادرش ارازگل از طایفه گوکلان، تیره گرکز بود. این شاعر شهیر ایرانی ترکمن در سال یک هزار و ۱۶۹ هجری شمسی درگذشت و پیکر او را حوالی روستای آق تقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند. هر ساله در ایام ولادت این شاعر شهیر ایرانی ترکمن برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان به این شاعر و نیز برخی از استادان دانشگاه ومقامات استانی و کشوری و خارجی از کشور ترکمنستان در شهرهای ترکمن‌نشین و به‌ویژه بر سر مزار فراغی برگزار می‌شود.

همچنین همایش میرفندرسکی از ساعت ۱۰ الی ۱۲ صبح در مصلای شهرستان خان ببین برگزار می شود.