سخنرانی دکتر حجت اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران در “همایش ملی حکمت اشراقی در پرتو آرا و آثار شیخ شهاب‌الدین سهروردی”

دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ اولین روز همایش ملی حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شیخ شهاب‌الدین سهروردی صبح امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸ در سهرورد، با حضور حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران و جمعی از استادان حکمت و فلسفه اسلامی برگزار شد. حجت اله […]

دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

photo 2019 07 29 16 31 25

اولین روز همایش ملی حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شیخ شهاب‌الدین سهروردی صبح امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸ در سهرورد، با حضور حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران و جمعی از استادان حکمت و فلسفه اسلامی برگزار شد.

حجت اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، طی سخنانی در این مراسم گفت: سهروردی کاری کارستان کرد و آثار مختلفی از خود به جای گذاشت و در عصر ما بعد از ترجمه آثار او به فرانسوی به خصوص به همت پروفسور هانری کربن دنیای علم با اندیشه‌های این حکیم بزرگ بیشتر و بهتر آشنا شد.
او در ادامه سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سهروردی و تلاش کمیسیون ملی یونسکو – ایران برای این اقدام اضافه کرد:  امسال آخرین سالی است که به نام شیخ شهاب‌الدین سهروردی مزیّن است و در این راستا چند اقدام مهم در کمیسیون ملی یونسکو – ایران انجام شد که از جمله این اقدامات ترسیم پرتره‌ای هنری از چهره این حکیم بزرگ ایرانی براساس روایات تاریخی موجود از چهره اوست. همچنین به زودی از تندیس این عارف و فیلسوف نامدار که به همّت هنرمندان برجسته کشور ساخته شده است نیز، رونمایی خواهد شد.
ایوبی تأکید کرد: برخی از آثار سهروردی جنبه داستان گونه دارند و این حاکی از آن است که این حکیم عالیقدر به خوبی می‌دانسته که برای سخن گفتن با مخاطبین خود به جهت فهم بیشتر برخی از معارف، باید به زبان داستانی سخن بگوید.
این استاد جامعه شناسی، در ادامه سخنان خود گفت: مزیّن شدن امسال به نام شیخ اشراق، بهانه‌ای بود برای اینکه اندیشه اشراقی توأم با نور و نورانیت این حکیم ایرانی را به بهترین وجه ممکن به جهان علم معرفی کنیم.
او در پایان سخنان خود تأکید کرد: ما در کمیسیون ملی یونسکو -ایران، تلاش می‌کنیم تا آثار و اندیشه‌های رفیع شیخ شهاب‌الدین سهروردی، همواره زنده و جاودان بماند.