سخنرانی دکتر حسن بلخاری در مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف

سه شنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۸ صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان به همت شورای کتاب کودک و با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سه‌شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ درتالار شهید مطهری انجمن برگزارشد. حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درابتدای این مراسم گفت: استاد عباس یمینی شریف جهان ناشناخته کودکان را […]

سه شنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۸

khabar

صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان به همت شورای کتاب کودک و با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سه‌شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ درتالار شهید مطهری انجمن برگزارشد.

حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درابتدای این مراسم گفت: استاد عباس یمینی شریف جهان ناشناخته کودکان را برای ما روشن و آشنا کرد و این اقدام او همواره درتاریخ ماندگار خواهد بود.
او درادامه سخنان خود گفت: حرکت از کودکی به بزرگسالی یک امر کاملاطبیعی است اما بازگشت به ایام کودکی امری بسیار دشوار است، اما یمینی شریف این بازگشت را به بهترین وجه ممکن انجام داد و باید از شورای کودک به دلیل این اقدام مهم یعنی برگزاری بزرگداشت این نویسنده و روزنامه نگار پرکار کودک و نوجوان کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد:یک نکته بسیار مهم این است که ما در مباحث زیباشناسی بیان می‌کنیم که امر «زیبا»  بسیار ساده است؛ خلاف آنچه که افلاطون بیان می‌کرد، زیبایی در جوار سادگی خودرا نشان می‌دهد.بنابراین ذات زیبایی در سادگی است؛ دراین راستا به عنوان مثال    درباره حافظ، به عنوان شاعر بزرگ ایرانی آنچه که اهمیت دارد این است که درشعر و بیان او، اوج حکمت وزیبایی را در اوج سادگی شاهد هستیم.
بلخاری تاکید کرد: باآنچه عرض کردم باید درباره استادیمینی شریف به این نکته  هم اشاره کنم که آن مرحوم اوج زیبایی و جذابیت در شعر کودکان را در عین سادگی برای ما به ارمغان می‌آورد که مهمترین دلیل برای این سخن، شعر مشهور او یعنی ماگل‌های  خندانیم  فرزندان ایرانیم…است.
دکتر بلخاری بنابر سادگی و زیبایی فوق‌العاده استاد یمینی شریف او را حافظ شعر کودکان ایران نامید.
گفتنی است صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودک و نوجوان با حضور جمع زیادی از استادان و  فعالان عرصه شعر و کتاب کودک و نوجوان در انجمن آثار ومفاخر فرهنگی برگزارشد.
گزارش تفصیلی این نشست به زودی درپایگاه اطلاع‌رسانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر خواهد شد.