سخنرانی رئیس انجمن در آخرین درس گفتار درباره سنایی با عنوان «از سنایی چه آموخته‌ایم؟»

سه شنبه, ۰۴ دی ۱۳۹۷ مرکز فرهنگی شهر کتاب آخرین درس‌گفتار درباره سنایی با عنوان «از سنایی چه آموخته‌ایم؟» را با سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز چهارشنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰ برگزار می‌کند. حکیم سنایی غزنوی از شاعران دوران‌ساز و بزرگ ادب فارسی است که بر اغلب […]

سه شنبه, ۰۴ دی ۱۳۹۷

18 12 16 115436untitled 1

مرکز فرهنگی شهر کتاب آخرین درس‌گفتار درباره سنایی با عنوان «از سنایی چه آموخته‌ایم؟» را با سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز چهارشنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰ برگزار می‌کند.

حکیم سنایی غزنوی از شاعران دوران‌ساز و بزرگ ادب فارسی است که بر اغلب شاعران پس از خود اثر گذاشته است. سنایی نخستین شاعری است که به صورت جدی افکار، مفاهیم و مضامین عرفانی را وارد شعر و به‌ویژه قصیده و غزل فارسی کرده و از این نظر، نقطه‌ی عطف و دگردیسی حرکت شعر در ادب فارسی است. اشعار سنایی به‌ویژه دیوان او به تنهایی دوران تحول شعر فارسی را نشان می‌دهد یکی از ویژگی‌های دیوان سنایی دربرگیری تقریبا تمام مضامین شعر فارسی اعم از مدح و تغزل و انتقاد اجتماعی و عرفان و هجو و هزل و … است. تا بدان حد که شاید بتوان دیوان اشعارش را دایره‌المعارف انواع شعر شامل همه‌ی مضامین و موضوعات شعری ادب فارسی تا انقلاب مشروطه دانست. حضور مستمر و اثرگذار سنایی در آثار دیگران که از جهت مخاطب‌شناسی اهمیت فراوانی دارد، از همان قرن ششم شروع شده و تا قرن دهم سیر تصاعدی دارد. مرکز فرهنگی شهر کتاب از مهر ماه ۱۳۹۶ در روزهای چهارشنبه، درس‌گفتارهایی درباره‌ی سنایی را آغاز کرد که در پانزده ماه گذشته پنجاه جلسه درس‌گفتار با حضور صاحب‌نظران و استادان ادب فارسی و سنایی‌پژوهان برنامه‌ریزی شد و پنجاهمین و آخرین این درس‌گفتارها با عنوان «از سنایی چه آموخته‌ایم؟» در روز چهارشنبه پنجم دی ساعت ۱۶:۳۰ برگزار می‌شود. این جلسه با حضور و سخنرانی دکتر حسن بلخاری، دکتر نجمه دری و دکتر محمدرضا ایروانی برگزار و در آن به دستاوردهای پنجاه جلسه درس‌گفتارهای سنایی پرداخته و نکات برجسته‌ی زندگی و آثار او تبیین و به چشم‌انداز سنایی‌پژوهی اشاره می‌شود.

مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم میزبان علاقه‌مندان به ادب فارسی و حکمت سنایی است.