سخنرانی رئیس انجمن در اولین نشست علمی – تخصصی به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ اولین نشست علمی – تخصصی به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان  بیرونی روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود. در این نشست که از ساعت ۱۰:۰۰ صبح در تالار علامه حلی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی واحد علوم و […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

IMG 0810

اولین نشست علمی – تخصصی به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان  بیرونی روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

در این نشست که از ساعت ۱۰:۰۰ صبح در تالار علامه حلی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامحسین رحیمی، استاد دانشگاه تربیت مدرس و حسن خیری، رئیس مرکز تعالی مطالعات علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی سخنرانی خواهند کرد.
ابوریحان بیرونی (۴۴۰-۳۶۲ هـ . ق) حکیم، منجم، ریاضیدان، پژوهشگر تاریخ و جغرافیدان برجسته ایرانی است. در تاریخ نقل است که او در دوره‌ای دست به پژوهش زد که «سامانیان» از مشوقان اصلی دانش و ادب فارسی، بر شمال‌شرقی ایران شامل خراسان و خوارزم و «زیاریان» بر گرگان، مازندران و مناطق اطراف حکومت می‌کردند و هر دو گروه او را تحت پشتیبانی مادی و معنوی خود قرار داده و در راه پژوهش یاری کردند. بیرونی تا آخر عمر به ایران خاوری شامل مناطق مرکزی و جنوبی افغانستان امروز و تحت سلطه غزنویان رفت و هیچگونه حمایتی در هیچ زمینه‌ای از سوی محمود غزنوی دریافت نکرد، ولی لحظه‌ای از تلاش برای تکمیل تحقیقات علمی خود فروگذار نکرد.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در انتهای بزرگراه شهید ستاری، میدان دانشگاه،  بلوار شهدای حصارک واقع است.