شب ژان پرو

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶ کتاب «داریوش، شاه بزرگ»، ترجمۀ کتاب اکتشافات پروفسور ژان پرو در کشف کاخ داریوش هخامنشی با ترجمه خشایار بهاری از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است؛ به همین مناسبت عصر روز یکشنبه ۲۶آذرماه ۱۳۹۶ مراسم یادبود و بررسی آثار ژان پرو در تالار همایش‌های رایزن واقع […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶

shap jhan proکتاب «داریوش، شاه بزرگ»، ترجمۀ کتاب اکتشافات پروفسور ژان پرو در کشف کاخ داریوش هخامنشی با ترجمه خشایار بهاری از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است؛ به همین مناسبت عصر روز یکشنبه ۲۶آذرماه ۱۳۹۶ مراسم یادبود و بررسی آثار ژان پرو در تالار همایش‌های رایزن واقع در مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.

فرانسوا سنمو (سفیر فرانسه در تهران) و استادان: ژاله آموزگار، داریوش شایگان، کامران فانی، سید محمد بهشتی، تورج اتحادیه از سخنرانان این مراسم هستند. رونمایی از کتاب ” داریوش، شاه بزرگ ” و نمایش فیلمی مستند از حمید ارجمند با نام “راز یک مجسمه” دربارۀ زندگی ژان پرو از دیگر برنامه‌های این همایش است.

پرو در سال ۱۹۲۰ در کشور فرانسه به دنیا آمد. وی کاوش‌های فراوانی در محوطه‌های تاریخی سراسر جهان انجام داده و در این بین سرپرست هیئت باستان‌شناسی فرانسه در شهر تاریخی شوش ایران از سال ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۷۹ نیز بوده است.

این باستان شناس مشهور در سال ۱۹۶۸ پس از بازنشستگی رومن گیرشمن سرپرست هیئت کاوش‌های باستانشناسی در شوش شد.

ژان پرو یک سال بعد، کار خود را به همراه «دانیل لایری» در کاخ هخامنشی آپادانا آغاز کرد و پس از آن در کنار اطلاعات زیادی که از این محوطه تاریخی به دست آورد، موفق به کشف کتیبه‌های کاخ و مجسمه داریوش بزرگ شد.

او دست کم ۱۰ ، ۱۵ سال رییس هیئت باستان‌شناسی شوش بود و با توجه به کارهای عظیمی که انجام داد، باید گفت خدمات زیادی به ایران کرده است.

ژان پرو کتاب «کاخ داریوش» (Le palais de Darius à Suse: une résidence royale sur la route de Persépolis à Babylone) را سال ۲۰۱۱ منتشر کرد.

ژان ژوزف فرانسوا پرو که همسرش ایرانی است در ۲۵ دسامبر سال ۲۰۱۲ به دلیل بیماری، در سن ۹۲ سالگی در پاریس درگذشت.

این مراسم روز یکشنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۷ در سالن همایش‌های رایزن واقع در تهران، کاشانک، نرسیده به آجودانیه، مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.