مجله فرهنگی بخارا با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌کند

شب کتاب «تحقیق ما للهند» ابوریحان بیرونی با سخنرانی دکتر حسن بلخاری

«با معرفی چاپ دوم ترجمه منوچهر صدوقی سها از اثر ماندگار ابوریحان بیرونی» پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی اختصاص یافته است. این مراسم ساعت ۱۷:۰۰ روز پنج شنبه نهم بهمن ماه با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت مجازی پخش خواهد شد. […]


«با معرفی چاپ دوم ترجمه منوچهر صدوقی سها از اثر ماندگار ابوریحان بیرونی» پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی اختصاص یافته است.
این مراسم ساعت ۱۷:۰۰ روز پنج شنبه نهم بهمن ماه با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت مجازی پخش خواهد شد.
در این مراسم مهدی محقق رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران – مک گیل، منوچهر صدوقی‌سها استاد و پژوهشگر حکمت و عرفان اسلامی، غلامرضا اعوانی عضو فرهنگستان علوم، حسن بلخاری قهی استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برزو قادری هندپژوه و مدیر انتشارات «سورا» و علی دهباشی سردبیر مجله فرهنگی «بخارا» سخن خواهند گفت.
همچنین در این برنامه، چاپ دوم جلد اول ترجمه تحقیق ماللهند اثر منوچهر صدوقی‌سها که از سوی انتشارات «سورا» منتشر شده است نیز معرفی و رونمایی خواهد خواهد شد.
ابوریحان بیرونی دانشمند برجسته ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم است. او حکیم و دانشمندی جامع‌الاطراف و صاحب آثار پرشماری در ریاضیات، نجوم، داروشناسی، کانی‌شناسی، جغرافیا و هندشناسی است.
از جمله مهمترین آثار بیرونی، کتاب تحقیق ماللهند است که مشتمل بر ۸۰ فصل است؛ این کتاب که عنوان کامل آن «فی تحقیق ماللهند من مقوله مقبوله او مرذوله» است، بی شک از شاهکارهای مهم در زمینه فلسفه علوم و ادیان تطبیقی است و نخستین اثر دقیق علمی است که در تاریخ فرهنگ و تمدن هند در باره آن کشور نوشته شده است.
این کتاب به زبانهای فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی ترجمه شده است و هنوز از منابع درجه اول هند شناسی به شمار می‌رود. وسعت اطلاع، دقت نظر، ژرف بینی و کنجکاوی و مشاهدات بسیار عمیق و دقیق ابوریحان، خواننده بی غرض را به تحسین و شگفتی وا می‌دارد، دانشمندی که در اواخر قرن چهارم در آغاز قرن پنجم، برای آشنایی با علوم ومعارف هندیان بهره‌ای از عمر خود را در آن دیار گذرانید و حتی برای شناخت بهتر آنان از آموختن زبان دشوار سانسکریت فروگذار نکرد.
شب کتاب تحقیق ماللهند در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
www.bukharamag.com
facebook.com/bukharamagzine
aparat.com/bukharamag