رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در مراسم روز بزرگداشت خیام نیشابوری گفت:

شعر و اندیشه «خیام» مورد توجه جهانیان است

همزمان با ۲۸ اردیبهشت ‌ماه؛ سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری شاعر و فیلسوف قرن پنجم هجری قمری، مراسم بزرگداشت این حکیم برجسته ایرانی با حضور جمع زیادی از استادان زبان و ادب فارسی،مهمانان خارجی، خیام پژوهان و مدیران فرهنگی استان خراسان رضوی در در محل باغ و آرامگاه حکیم خیام نیشابوری در شهرستان نیشابور […]

همزمان با ۲۸ اردیبهشت ‌ماه؛ سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری شاعر و فیلسوف قرن پنجم هجری قمری، مراسم بزرگداشت این حکیم برجسته ایرانی با حضور جمع زیادی از استادان زبان و ادب فارسی،مهمانان خارجی، خیام پژوهان و مدیران فرهنگی استان خراسان رضوی در در محل باغ و آرامگاه حکیم خیام نیشابوری در شهرستان نیشابور برگزار شد.

محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این آیین باشکوه گفت: نیشابور از جمله شهرهای پرافتخار کشور عزیزمان ایران است که در تاریخ همواره پرآوازه و سرزمینی دانش پرور بوده است.

او افزود: خیام و عطار نیشابوری اگر چه در نیشابور زاده و پرورش یافته اند اما اینک نه تنها در ایران که در تمام جهان نام و یادشان بر سر زبان اهالی علم ، ادب و اندیشه است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور اضافه کرد: «خیام» شخصیتی کم نظیر در جهان امروز است. او نه تنها در سرایش رباعیات که در عرصه حکمت، عرفان، ریاضیات و… نیز مورد ستایش و توجه اهالی اندیشه، فرهنگ و هنر است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اشعار خیام نیشابوری به شایستگی مورد توجه قرار نگرفته است ابراز کرد: خیام علاوه بر قدرت علمی از قدرت شعری هم برخوردار بوده و اشعار زیبایی سروده است که در عرصه فرهنگ و ادب می درخشد.

شالویی خاطرنشان کرد: اگر خیام در اشعار خود از «می» نام آورده است به معنای عدم توجه وی به شریعت اسلام نیست. او اعتقاد و ایمان راسخی به خداوند و آئین محمدی(ص)داشته است.از اینرو تعریف و تفسیر «می» در اشعار او با معنای امروزین آن متفاوت است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امیدواریم آرامگاه خیام و عطار نیشابوری با نظارت انجمن و همراهی مسئولین محترم وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شود.

شالویی در پایان سخنان خود گفت: اولین شهرستان در کشور که مجوز دفتر نمایندگی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را اخذ نموده، نیشابور است که امید داریم با همراهی مدیران، مفاخر و فعالان فرهنگی این شهرستان، فعالیت های چشمگیری در حوزه فرهنگ، هنر، ادب و تجلیل از مشاهیر و مفاخر صورت پذیرد.

در بخش پایانی این مراسم، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به پاس فعالیت های مستمر محمد حسین زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بزرگداشت مفاخر فرهنگی این استان، به وی اهدا کرد.