شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۵ شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل جلسه داد. سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: فکر می‌کنم علت شکوفایی جشنواره و کار بنیاد امام رضا(ع) عُلقه‌ای است که مردم به اهل‌بیت به […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۵

emamreza15

شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل جلسه داد.

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: فکر می‌کنم علت شکوفایی جشنواره و کار بنیاد امام رضا(ع) عُلقه‌ای است که مردم به اهل‌بیت به ویژه آقا امام رضا(ع) دارند. هدف اصلی این جشنواره‌ و برنامه‌های موضوعی آن «معرفت‌افزایی» است و همه برنامه‌ها باید ذیل این هدف تعریف شود. این مسیر، مسیر معرفتی است نه سفارشی و دولتی. بنابراین دولت حمایت‌گر این جشنواره است نه مجری آن.
وزیر ارشاد تأکید کرد: در حوزه بین‌الملل هم باید افزایش وحدت جهان اسلام و گسترش معارف اهل‌بیت(ع) را مدنظر قرار دهیم. چون جز تکفیری‌ها و سلفی‌ها، غالب مسلمانان به اهل‌بیت علاقه دارند. یکی از مسئولان ترکیه می‌گفت اگر بتوانید شرایط را فراهم کنید، ما می‌توانیم سالی ۲تا ۴میلیون زائر از ترکیه به نیشابور و مشهد اعزام کنیم.

وی با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷گفت: امسال از مسلمانان برای حضور در مشهد دعوت می‌کنیم تا حجم زائران غیرایرانی در ۲۰۱۷چندبرابر شود. در واقع، فراخوان به مشهد را محور قرار دهیم، آن وقت هر زائری که می‌آید و بر می‌گردد یک سفیر رضوی در کشور خود خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: جهان اسلام، مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگی پذیرفته و به تعبیری پایتخت تشیع را به رسمیت شناخته است وگرنه مقصود بریدن چند روبان و افتتاح چند نمایشگاه و پروژه و … نیست. بنابراین ما یک گفتمان را پیگیری می‌کنیم و از صدا و سیما هم انتظار می‌رود مشهد ۲۰۱۷را به یک سلسله برنامه تبدیل کند تا مردم بدانند این موضوع اهمیت دارد و فقط یک کار تبلیغاتی نیست بلکه کار گفتمانی است.
«استفاده از زبان فیلم، شعر، رمان، موسیقی و زبان کودک» مواردی بود که صالحی امیری به دلیل اثرگذاری بیشتر بر آن تأکید کرد کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود بر برجسته‌کردن نقش حوزه‌های علمیه در جشنواره امام رضا(ع) تأکید کرد و گفت: در کشور بیش از هزار حوزه داریم و باید از آن‌ها تقاضا کنیم در همه شهرها و شهرستان‌ها در جشنواره امام رضا (ع) ورود کنند. ما هم به عنوان دولت هر کاری که باید انجام دهیم، انجام می‌دهیم و کوتاهی نخواهیم کرد و آن را به عنوان ثواب انجام می‌دهیم، و خودمان را جیره‌خوار اهل‌بیت می‌دانیم.

سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) با ارائه گزارشی مختصر درباره جشنواره امام رضا(ع) گفت: این جشنواره نمونه بارزی از تجلی همکاری و همراهی میان دولت و ملت است. همچنین این جشنواره یک میثاق جمعی بین ۳۶۰نهاد و سازمان اعم از دولتی و خصوصی و مردمی است با یک هدف مشترک که آن گسترش فرهنگ رضوی است.

وی افزود: جشنواره امام رضا (ع) در دو سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود که برنامه‌های ملی هشت بخش فرهنگی، هنری، پژوهشی، سینمایی، دانشگاهی، مطبوعاتی و دیجیتالی، کودک و نوجوان و مردمی (برنامه‌های ویژه) را شامل می‌شود. بخش بین‌المللی نیز یک شورا دارد که تحت نظر ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فعالیت می‌کند و در بومی‌سازی جشنواره امام رضا(ع) در کشورهای هدف را پیگیری و محقق کرده است.

علی‌اصغر کارندیش مروستی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: سعی بر این بوده که بعد از برگزاری هر دوره از جشنواره سریعاً شورای مشورتی را برگزار کنیم و آسیب‌شناسی آن دوره را ـ‌ بر اساس نظرسنجی‌ها ـ داشته باشیم.

رئیس هیأت مدیره بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) افزود: هفت آسیب‌شناسی کلان برای جشنواره پانزدهم صورت گرفت که بر اساس آن ۱۲تصمیم اتخاذ شد. از جمله اینکه نقش مردم را باید پررنگ‌تر ببینیم در هر دوره تا احساس نشود این جشنواره دولتی است. نکته دیگر تسری جشنواره به طول سال است و برنامه‌ها به دهه کرامت منحصر نشود. توجه به جامعه بین‌الملل و ترجمه آثار است.

سیدمحمدهاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: ما هر سال از هشت خادم برگزیده فرهنگ رضوی در حوزه بین‌الملل تقدیر می‌کردیم که برای دوره پانزدهم این تعداد به چهار خادم تقلیل یافته است.

وی افزود: مجمع خادمان برگزیده فرهنگ رضوی هم در مشهد ۲۰۱۷تشکیل جلسه خواهد داد. همچنین در نظر داریم یک چهره برجسته به عنوان مهمان ویژه در اجلاس پانزدهم حضور یابد. زبان‌های نشریات ویژه امام رضا(ع) را نیز به ۶زبان زنده دنیا افزایش خواهیم داد. حمایت از تولید و چاپ آثار غیرفارسی در حوزه فرهنگ رضوی را نیز در دستور کار داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: باید امام رضا(ع) را حداقل به یکصد زبان معرفی کنیم تا غیر از مسلمان‌ها، دیگر انسان‌ها هم با آن حضرت آشنا شوند. لذا باید سرمایه‌گذاری کلانی روی ترجمه داشته باشیم، چون با چند زبان انگشت‌شمار کاری از پیش نمی‌رود.

سیدضیاء‌هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه گفت: از سه سال پیش طرح نهضت رضوی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شد که سال اول ۱۶دانشگاه و سال دوم ۳۲دانشگاه در آن مشارکت کردند.

وی گفت: اردوهای رضوی از سال ۹۳آغاز شد که در قالب طرح پیاده‌روی از نیشابور تا مشهد اجرا می‌شود. در سال دوم ۲۷هزار نفر نام‌نویسی کردند که به دلیل محدودیت‌هایی که داشتیم، ۳۵۰۰نفر از ۲۸دانشگاه موفق به حضور در برنامه شدند. همچنین در قالب طرح تشرف رضوی تاکنون ۴۰هزار دانشجو به مشهد مقدس اعزام شده‌اند.

هاشمی اظهار داشت: ۱۵دانشگاه کشور میزبان جشنواره‌های دانشگاهی امام رضا(ع)بودند که نتیجه آن بیش از ۴۰۰۰اثر دانشجویی بود. ضمن اینکه کانون‌های رضوی در ۳۰دانشگاه کشور راه‌اندازی شده است.
حاجیان‌زاده، ‌ مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز گفت: ما در کشور ۹۵۴مرکز داریم و معمولا هر سال بیش از ۵۰هزار اثر برایمان ارسال و داوری می‌شود. هشت موضوع قصه‌گویی، نشریه‌نگاری، کتاب‌سازی، کاردستی، سرود و پویانمایی، ‌ داستان‌نویسی و شعرسرایی هشت محور جشنواره ما را تشکیل می‌دهد.
حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی رئیس شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت نیز در این جلسه اظهار داشت: ۳۶دستگاه در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت عضویت دارند. ظرفیت‌شناسی فرهنگی، هم‌افزایی و تقسیم کار میان دستگاه‌ها و نهادها از جمله مأموریت‌های ماست.

همچنین بر اساس این گزارش، در این جلسه و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از پنج شخصیت مؤثر در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)تقدیر به عمل آمد.

بر این اساس، اسماعیل آذر، شاعر و نویسنده کتاب‌های ادبی به دلیل تدوین کتاب دو جلد «خورشید خراسان» به عنوان منبع جشنواره مشاعره رضوی(ع) در استان بوشهر تقدیر شد.

محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام به دلیل ‌همکاری مؤثر با جشنواره امام رضا(ع) در تبیین هجرت تاریخی حضرت رضا(ع) در نشست‌های تخصصی هفته‌های فرهنگ رضوی در استان‌های کشور و مناسبت‌های ویژه مسیر جاده ولایت تقدیر شد.

نادر برهانی مرند، کارگردان تئاتر به دلیل تولید نمایش «سردار» کار برگزیده جشنواره تئاتر رضوی که قریب دو ماه در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه بود و با استقبال چشمگیر مخاطبان روبه‌رو شد، مورد قدردانی قرار گرفت.

سعید عباسی، ‌ تهیه‌کننده و کارگردان برنامه‌های تلویزیونی به دلیل اهتمام در تولید ۵۱برنامه تلویزیونی با موضوع برنامه‌های چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و هماهنگی در پخش از شبکه‌های سراسری رسانه ملی دیگر فردی بود که تقدیر شد.

آخرین فرد، حجت اشرف‌زاده هنرمند عرصه موسیقی بود که به دلیل همراهی مستمر با جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) با تولید سرودهای رضوی در هشت دوره متوالی با شیوه‌های منحصربه‌فرد آوایی مورد تقدیر قرار گرفت.

همچنین از تولیدات نشر چهاردهمین جشنواره امام رضا (ع) توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی به عمل آمد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) یکم تا یازدهم ذی‌القعده (۳تا ۱۳مرداد ۱۳۹۶) در ۳۱ استان ایران و ۷۷ کشور جهان برگزار می‌شود. سهم قاره آسیا در برنامه‌های بین‌المللی ۳۷درصد، سهم قاره آفریقا ۳۷درصد، سهم قاره اروپا ۱۸درصد و سهم قاره آمریکا ۸ درصد است