فهرست‌نگاری سه نسخه قرن یازدهم «مجمع‌البیان»

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۵ صادق حضرتی آشتیانی، نسخه‌شناس و کارشناس نسخ خطی از نگارش فهرست نسخه‌هایی از «مجمع‌البیان» خبر داد و گفت: این نسخه‌ها اثر ابوعلی طبرسی است که تفسیر آیات قرآن را شامل می‌شود و آنچه که در دسترس من قرار داد شامل سه نسخه است. وی از قدمت این نسخه […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۵

majmaolbayanصادق حضرتی آشتیانی، نسخه‌شناس و کارشناس نسخ خطی از نگارش فهرست نسخه‌هایی از «مجمع‌البیان» خبر داد و گفت: این نسخه‌ها اثر ابوعلی طبرسی است که تفسیر آیات قرآن را شامل می‌شود و آنچه که در دسترس من قرار داد شامل سه نسخه است.

وی از قدمت این نسخه یاد کرد و آن را مربوط به قرن یازدهم هجری قمری دانست و افزود: این نسخ به خط نستعلیق کتابت شده و مربوط به عصر صفویه است. جلد نخست این نسخه‌ها در سال ۱۰۸۹ کتابت شده است و جلد دوم نیز طی یک یا دو سال بعد از این تاریخ به کتابت درآمده است.

آشتیانی با بیان اینکه خط نسخ بسیار ممتاز است، اظهار کرد: نسخه نخست شامل تفسیر سوره‌های قرآن از ابتدای سوره حمد تا پایان سوره مائده را شامل می‌شود که به زبان عربی هستند.

وی کاتب نسخه نخست را کرمانی عنوان کرد و ادامه داد: جلد دوم این نسخ نیز به زبان عربی و از ابتدای سوره انعام و شامل سوره‌های ابراهیم، انفال، هود،‌ رعد،‌ حجر، نحل، بنی اسرائیل،‌ یوسف،‌ کهف و … تا پایان سوره مریم است که به قلم محمد احمد تونی کتابت شده است.

آشتیانی از کتابت این اثر در چهارشنبه، ۱۵ ربیع‌الاول سال ۱۰۶۹ خبر داد و گفت که این اثر با دیگر متون مقابله شده و توسط دانشمندان معاصر بازخوانی و اشتباهات و اغلاط آن تعیین و ویراستاری شده است.